Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

kodowanie


 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/19

Wakacje powoli dobiegają końca. Wracamy z górskich szlaków i piaszczystych plaż do szkoły. Odbyliśmy wiele podróży w dalekie i całkiem bliskie miejsca. Bogatsi o nowe doświadczenia, z głowami pełnymi pięknych, letnich wspomnień jesteśmy gotowi do podjęcia nowych dydaktycznych wyzwań. Wakacje w szkole były bardzo pracowite. Odświeżone sale lekcyjne czekają na uczniów. Na półkach w szkolnych bibliotekach pojawiły się spore ilości nowych książek, a wszystko to za sprawą finalizacji projektu związanego z "Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa". Zakończenie kolejnego projektu realizowanego  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego spowodowało, iż gmach Liceum wzbogacił się o dwie nowoczesne pracownie. Do laboratorium przyrodnieczego, dołączyła pracownia matematyczna z wielkoformatowym ekranem dotykowym i drukarką 3D oraz pracownia informatyczna z wysokiej klasy komputerami. Estetykę sal poprawiły także  tarketowe podłogi i nowe umeblowanie. Od września rozpoczynamy prace z dziennikiem eletronicznym Uonet+.

Szczególnie serdecznie witam w progach naszej szkoły uczniów klas pierwszych, którzy rozpoczną naukę. Życzę Wam, abyście właśnie tu w dusznickiej szkole mogli zrealizować swoje edukacyjne marzenia.

Z radością zapraszam na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019, które odbędzie się dnia 03 września 2018 r. według następującego porządku:

09:00 - uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego dla uczniów klas I-VI na placu apelowym szkoły przy ul. Sprzymierzonych 6. 
11:00 - uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego dla uczniów kl. VII i VIII, III Gimnazjum i kl. I-III Liceum w sali Webera, Rynek 10.

Bezpośrednio po uroczystościach odbędą się spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych.

Kolejny raz śladami Chopina

Realizując regionalistyczną innowację programową na lekcjach historii klasy IV udały się na wędrówkę śladami Fryderyka Chopina. Jej trasa była wymagająca, nie tylko fizycznie, ale i intelektualnie. Mimo to uczniowie doskonale poradzili sobie z dusznickimi górami i pagórkami, także tymi wiedzowymi. Lekcje w terenie były zorganizowane w ramach tegorocznej edycji Chopinaliów. Czas płynie, miasto ciągle się zmienia i zmieniają się ślady, które świadczą o obecności wielkiego kompozytora w Dusznikach-Zdroju. Jeszcze rok temu mogliśmy obejrzeć dom stojący w miejscu, w którym nocował Chopin – tym razem ujrzeliśmy już tylko fragmenty jego fundamentów. Mimo zmian w przestrzeni pamięć o kompozytorze pozostaje, a my robimy wszystko, by jak najdłużej ją zachować. Stąd też planowane są kolejne lekcje łączące wiedzę regionalistyczną i kulturową – nie tylko w szkolnych ławkach.

śladami

śladami chopina 2018-1 śladami chopina 2018-2 śladami chopina 2018-3 śladami chopina 2018-5

 

Mikołajki :)

6 grudnia to magiczny dzień dla wszystkich dzieci. Z tej okazji w naszej szkole odbył się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej „Sportowy Turniej Mikołajkowy”. Pogoda za oknami wręcz wymarzona, bo w nocy poprószył śnieżek i dodał scenerii zimowego uroku. Od samego rana kręciły się po korytarzach i w klasach dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach.

W mikołajkowy nastrój oczekiwania wprowadziła wszystkich przewodnicząca Samorządu Szkolnego – Adelka Uznańska, która odebrawszy telefon od Mikołaja, poinformowała, że awaria sań opóźni jego przybycie ale, że na pewno nas dzisiaj odwiedzi, jeżeli tylko postępować będziemy zgodnie z instrukcjami, które podał przez telefon.

W oczekiwaniu na Mikołaja najpierw rozpoczęły się sportowe zmagania klas młodszych, a potem trochę trudniejsze dla klas starszych, a były to m.in.

.„Wyścigi reniferów z workiem Mikołaja”,

Pytania o Mikołaju” (dotyczące jego życia i działalności)

Bieg slalomem z bombką i kijem do unihokeja”,

„Czapka Św. Mikołaja” (wykonanie z kolorowych gazet)

„Bieg z bombką na rakietce do tenisa stołowego”

„Puzzle” o tematyce mikołajkowej.

„Sztafeta - nakładanie czapek Mikołaja na pachołki i zbieranie ich”

„Portret Św. Mikołaja.” (rysowanie z zasłoniętymi oczami)

„Rzuty śnieżkami do celu”

Wszyscy zawodnicy aktywnie uczestniczyli w konkursach zorganizowanych z tej okazjęi z radością podchodzili do kolejnych wyzwań zdobywając punkty dla swojej klasy. Mikołajkowa publiczność głośno dopingowała swoim zawodnikom. Ostatecznie wśród młodszych klas zwyciężyła klasa III c, z kolei klasa VI a była najlepsza w rywalizacji klas starszych .

Następnie uczniowie klas piątych przedstawili krótką inscenizację pt. „Powitanie Św. Mikołaja". Na słowa Aniołka: Święty Mikołaju, prosimy Cię grzecznie, w dniu swojego święta przyjdź do nas koniecznie…

I przybył usłyszeliśmy dzwonek i pojawił się nasz „miły gość”. Przeprosił, że tak długo wszyscy musieli na niego czekać, ale w drodze utknął w korku, a potem naprawiał swoje sanie w serwisie. Na szczęście dotarł, gdy jeszcze byliśmy w szkole. A dzieci, na powitanie zaśpiewały mu piosenkę Majki Jeżowskiej pt.”Kochany Panie Mikołaju” a także obiecały, że będą grzeczne i postarają się nie sprawiać kłopotu swoim rodzicom i nauczycielom. Po takich deklaracjach Mikołaj ze swoimi Aniołkami przystąpił do swojego zadania – obdarzył dzieci miłymi upominkami, przyjmowanymi z nieskrywaną radością, a każda klasa w podziękowaniu zaśpiewała mu piosenkę.

Wszystkie klasy za udział w turnieju otrzymały od Mikołaja pamiątkowe dyplomy i wór cukierków oraz robiły sobie zdjęcia.

Ten miły radosny dzień z Mikołajem, świąteczny wystrój korytarzy szkolnych i pachnąca lasem choinka wprowadziły nas w bożonarodzeniowy klimat nadchodzących świąt. Mikołaja zaprosiliśmy za rok.

Wszystkim uczniom występującym w apelu (Adelce Uznańskiej, Julce Nowakowskiej, Hani Spyrze, Wiktorii Ziębie, Weronice Wietchy, Wiktorii Jasińskiej, Wiktorii Jaskule, Natalce Mądrzyk , Kamilowi Mielcarkowi i Damianowi Kurynnemu serdecznie dziękujemy.

Mikołajki-11 Mikołajki-1 Mikołajki-10 Mikołajki-12

Mikołajki-2 Mikołajki-3 Mikołajki-4 Mikołajki-5

Mikołajki-6 Mikołajki-7 Mikołajki-8 Mikołajki-9

Niepodległość bez Niepodległości

„Był kiedyś inny świat

Który znałeś ty, który znałam ja.

Odmierzałam czas w rytm twoich kroków.

Razem biegliśmy za

Ogniem, który bezlitośnie zmienić miał

Miasto w popiół"                                                          
                                               


          Jak co roku 11 listopada obchodziliśmy święto odzyskania przez nasze państwo niepodległości. Zapominamy jednak, że wolność uzyskana w 1918 roku trwała jedynie 21 lat. Czasy II wojny światowej, która spopieliła nie tylko nasze miasta i wsie, ale również wiele serc, to okres okupacji nazistowskiej i radzieckiej. Od 1945 roku przyszło nam żyć w „wolnym” kraju, lecz pod czujnym nadzorem ZSRR. I właśnie o tym czasie niepodległości bez niepodległości – od 1945 roku do 1989 – opowiedzieli nasi uczniowie na Akademii w Teatrze Zdrojowym im. Fryderyka Chopina. Jak żyło się w tej dziwnej, ale jednak naszej Polsce? Ducha tego czasu oddały urywki z historii odczytywane przez Kacpra Hordyńskiego, Filipa Uznańskiego i Kamila Mularza, a także utwory odśpiewane przez Chór „Tarantella”. Na szczególne wyróżnienie zasługują solistki: Alicja Dziuba, Wiktoria Jaskuła, Karolina Mielcarek, Joanna Rzeszutek, Adela Uznańska, Emma Węglorz, które zaśpiewały w czarujący sposób m.in.: „Autobus czerwony”, „Addido pomidory”, „Dozwolone od lat 18”, „Chcemy być sobą”.

     Wiele przypomnianych sytuacji z życia codziennego z perspektywy wielu lat wygląda jak gagi z komedii, jednak w tamtych czasach nikomu nie było do śmiechu. Reglamentacja żywności, inwigilacja, propaganda, aresztowania, egzekucje… Mimo wszystko walczyliśmy i wreszcie zdobyliśmy dla siebie wolność i niezależność. Dzięki temu znowu możemy obchodzić kolejne rocznice wydarzeń 1918 roku, które stały się symbolem patriotyzmu i miłości do ojczyzny.

                Serdecznie zapraszamy na Akademię, która zostanie ponownie przedstawiona w Dworku Chopina - tym razem dla mieszkańców i gości naszego miasta - 12 grudnia o godz. 16.00.

 Niepodległość-5 Niepodległość-4 Niepodległość-3 Niepodległość-2

Mistrzowie Kaligrafii 2016

3 czerwca  2016 r. odbył się IV Międzyszkolny Konkurs ładnego pisania „Mistrz kaligrafii” klas I-III Szkoły Podstawowej.  W konkursie wzięło  udział  15 uczestników z sześciu szkół. 

Celem konkursu jest: rozpowszechnianie wśród uczniów sztuki kaligrafii, czyli sztuki pięknego pisania rozbudzanie umiejętności kształtnego, starannego i estetycznego pisania, rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego, kształtowanie charakteru – wyrabianie cierpliwości, dokładności i spokoju, odkrywanie oraz rozwijanie zainteresowań i talentów uczniów

Przez 45 minut w skupieniu, z ogromnym zaangażowaniem uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich wykonywali zadania konkursowe.

Poziom był bardzo wyrównany, jury miało nie lada problem z wyłonieniem zwycięzców i ogłoszeniem werdyktu. 

Wyniki konkursu

Wśród uczniów  klas  I

I MIEJSCE – Zofia Hrobok z Barda

II MIEJSCE – Hubert Samaryk ze Szczytnej

III MIEJSCE – Wiktoria Morelli z Kudowy-Zdroju

Wśród uczniów  klas  II

I MIEJSCE – Jakub Dąbrowski z Dusznik-Zdroju

II MIEJSCE – Zuzanna Sajdak z Barda

III MIEJSCE – Kornelia Wożniak z Polanicy-Zdroju

Wyróżnienie  Kornelia Rogóż z Szalejewa Górnego

Wśród uczniów  klas  III

I MIEJSCE – Maja Krzyścin ze Szczytnej

II MIEJSCE – Julia Fabin z Barda

III MIEJSCE –  Maciej Hawrylak z Kudowy-Zdroju

Dyplomy za uczestnictwo w konkursie oraz nagrody wręczyła Pani Dyrektor Renata Brodziak a w imieniu Pana Burmistrza Pani Joanna Szewczyk. Fundatorami nagród - pięknych piór, byli pan Piotr Lewandowski - Burmistrz Miasta Dusznik-Zdroju oraz Dyrekcja Miejskiego Zespołu Szkół.

Kaligrafia 2016-8 Kaligrafia 2016-6 Kaligrafia 2016-3

Kaligrafia 2016-7 Kaligrafia 2016-2 Kaligrafia 2016-5

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie za rok.

 

Portret wspólny przyjaciół szkoły

Zapraszamy wszystkich do umieszczenia swojego zdjęcia. Wystarczy kliknąć w wybrane miejsce by przesłać plik.