Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

kodowanie

 

Niepodległość bez Niepodległości

„Był kiedyś inny świat

Który znałeś ty, który znałam ja.

Odmierzałam czas w rytm twoich kroków.

Razem biegliśmy za

Ogniem, który bezlitośnie zmienić miał

Miasto w popiół"                                                          
                                               


          Jak co roku 11 listopada obchodziliśmy święto odzyskania przez nasze państwo niepodległości. Zapominamy jednak, że wolność uzyskana w 1918 roku trwała jedynie 21 lat. Czasy II wojny światowej, która spopieliła nie tylko nasze miasta i wsie, ale również wiele serc, to okres okupacji nazistowskiej i radzieckiej. Od 1945 roku przyszło nam żyć w „wolnym” kraju, lecz pod czujnym nadzorem ZSRR. I właśnie o tym czasie niepodległości bez niepodległości – od 1945 roku do 1989 – opowiedzieli nasi uczniowie na Akademii w Teatrze Zdrojowym im. Fryderyka Chopina. Jak żyło się w tej dziwnej, ale jednak naszej Polsce? Ducha tego czasu oddały urywki z historii odczytywane przez Kacpra Hordyńskiego, Filipa Uznańskiego i Kamila Mularza, a także utwory odśpiewane przez Chór „Tarantella”. Na szczególne wyróżnienie zasługują solistki: Alicja Dziuba, Wiktoria Jaskuła, Karolina Mielcarek, Joanna Rzeszutek, Adela Uznańska, Emma Węglorz, które zaśpiewały w czarujący sposób m.in.: „Autobus czerwony”, „Addido pomidory”, „Dozwolone od lat 18”, „Chcemy być sobą”.

     Wiele przypomnianych sytuacji z życia codziennego z perspektywy wielu lat wygląda jak gagi z komedii, jednak w tamtych czasach nikomu nie było do śmiechu. Reglamentacja żywności, inwigilacja, propaganda, aresztowania, egzekucje… Mimo wszystko walczyliśmy i wreszcie zdobyliśmy dla siebie wolność i niezależność. Dzięki temu znowu możemy obchodzić kolejne rocznice wydarzeń 1918 roku, które stały się symbolem patriotyzmu i miłości do ojczyzny.

                Serdecznie zapraszamy na Akademię, która zostanie ponownie przedstawiona w Dworku Chopina - tym razem dla mieszkańców i gości naszego miasta - 12 grudnia o godz. 16.00.

 Niepodległość-5 Niepodległość-4 Niepodległość-3 Niepodległość-2

 

Portret wspólny przyjaciół szkoły

Zapraszamy wszystkich do umieszczenia swojego zdjęcia. Wystarczy kliknąć w wybrane miejsce by przesłać plik.