Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

kodowanie


 

Dar Serca dla dzieci z Piszkowic

        Grudzień jest szczególnym czasem dla każdego człowieka. Dzieci piszą listy do Mikołaja prosząc go o kolejne zabawki  lub wymarzony telefon. Wśród radosnych krzyków w gronie kochających ich członków rodziny najczęściej pojawiają się te wyśnione prezenty. Warto jednak w tym szczególnym okresie podkreślić wagę dzielenia się z innymi. Nie wszystkie dzieciaki mogą liczyć na uścisk mamy, uśmiech drugiego człowieka, a ich marzenia sięgają spraw, nad którymi my często nawet się nie zastanawiamy.

Pragnę podziękować wszystkim, którzy przyłączyli się do zbiórki środków czystości dla dzieci z  Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego w Piszkowicach. Każda rzecz przyniesiona przez uczniów naszej szkoły to wspaniały dar serca. W środę 6 grudnia zawieźliśmy nasze paczki. Wraz z innymi „PRZYJACIÓŁMI PISZKOWIC” obejrzeliśmy wzruszające przedstawienie przygotowane przez dzieci i ich opiekunów. Spotkaliśmy wyjątkowych ludzi w szczególny sposób niosących pomoc innym. Zobaczyliśmy świat, gdzie inni potrafią cieszyć się z drobiazgów, których my często nie doceniamy. Wszyscy pracownicy niesamowicie angażują się w pracę na rzecz funkcjonowania tej placówki. Pragnę zachęcić nauczycieli, rodziców oraz uczniów MZS w Dusznikach-Zdroju do udziału w kolejnych akcjach prowadzonych na rzecz tego ośrodka. Przed świętami jeszcze raz wybieramy się z życzeniami świątecznymi do tego szczególnego miejsca. Kontynuujemy zbiórkę środków czystości.

Dziękuję uczennicom gimnazjum: Patrycji i Paulinie za pomoc w pakowaniu podarunków, zaangażowanie podczas Jasełek w Piszkowicach, a panu Leszkowi za bezpieczne dostarczenie nas na miejsce. 

                     Piszkowice-1 Piszkowice-2 Piszkowice-3 

                     Piszkowice-4 Piszkowice-5 Piszkowice-6

Dzień Niepodległości

Święto Niepodległości obchodzone 11. listopada nastraja do wspominania różnych kart z historii naszego państwa. W tym roku w Miejskim Zespole Szkół wszystkie oczy zwrócone były ku legendarnej formacji ułanów. Jej losy stały się tematem akademii, która odbyła się w Teatrze Zdrojowym im. Fryderyka Chopina.
Prowadzący – Ewelina Liberska i Adam Gruda – omówili najciekawsze momenty z historii szwoleżerów. Ich opowieść wzbogaciły recytacje Kariny Dyczko, Weroniki Liberskiej, Kamila Mielcarka i Julii Nowakowskiej. Ułańską atmosferę zapewniły pieśni patriotyczne wykonane przez Chór „Tarantella”.
Cała społeczność Miejskiego Zespołu Szkół przeniosła się na przełęcz Somosierra, pola Bitwy Warszawskiej czy do miast i miasteczek bronionych w czasie kampanii wrześniowej. Wszędzie tam, gdzie walczono o Polskę – zawsze byli ułani. Swoim hartem ducha i niezwykłym patriotyzmem dawali świadectwo niespotykanej dumy i honoru, które przetrwało dziesiątki lat. I z tego właśnie świadectwa należy czerpać, by wychowywać nowe, wspaniałe pokolenia Polaków.
Akademię przygotowali nauczyciele: Leszek Jarkowski, Robert Cetnarowicz i Agnieszka Gbyl.
 
11 listopada 2017-1 11 listopada 2017-2 11 listopada 2017-3 11 listopada 2017-4 11 listopada 2017-5

Wielka historia w małym mieście

sadowa-1W 1866 r. doszło do bitwy pod Sadową, w której starły się armie Prus i Austrii. Bitwa ta miała olbrzymie znaczenie dla zwycięskiego państwa pruskiego – to po niej stanowisko kanclerza otrzymał Otto von Bismarck, który kilka lat później doprowadził do zjednoczenia Niemiec.

 Uczniowie klasy VII b wraz z kolegami czeskiego Trzyńca odwiedzili cmentarz żołnierzy poległych pod Sadową. Ta mała czeska wieś leży zaledwie 50 km od Dusznik-Zdroju, do których latem 1866 zostali przywiezieni ranni żołnierze walczący po obu stronach frontu.

 Na małym, zapomnianym już dziś cmentarzu wojennym pochowano 152 żołnierzy państwa austriackiego. Wśród nich byli Czesi, Chorwaci, Węgrzy, Polacy, Włosi i Austriacy. Ze strony pruskiej w Dusznikach spoczęło 142 żołnierzy (Niemców, a także Polaków). Po ich nagrobkach nie został żaden ślad oprócz kamiennego obelisku ufundowanego 10 lat po wojnie przez ówczesne władze miasta z burmistrzem Paulem Denglerem na czele.

Historia nieustannie łączy losy Polaków i Czechów, szczególnie na terenie Śląska i Sudetów. Uczniowie przekonali się o tym na własnej skórze odwiedzając wspólnie miejsce pamięci związane z ich narodami.

Sztafety przełajowe na medal

Sztafety przełajowe na medal! Złoto i brąz dla Dusznickiego MZS!

26.09 .2017 r w Bystrzycy Kłodzkiej uczennice MZS wywalczyły złoty medal podczas Mistrzostw Powiatu Kłodzkiego w sztafetowych biegach przełajowych, tym samym zakwalifikowały się do finałów wojewódzkich, które odbędą się 10 października w Olszynie. W trudnych warunkach (deszcz i grząskie podłoże) zawodnicy mieli pokonać dystans 1000m (Panie) i 1200m (Panowie). W każdej drużynie biegło 10 zawodników kolejno przekazując sobie pałeczkę. Duszniczanki prowadziły od pierwszej zmiany, na której świetnie pobiegła Justyna Panterałka wyrabiając 40 sekund przewagi. Nasze Gimnazjalistki utrzymały to miejsce do ostatniej zmiany! Mocnym trzonem drużyny okazały się biathlonistki: Karolina Mielcarek, Paulina Pulik, Paulina Wojnar, Zosia Karmazyn i wymieniona już Justyna Panterałka. Swój sportowy charakter pokazała również Ala Jasztal, która specjalizuje się w jeździe szybkiej na rolkach, a uzyskała podczas zawodów 4 czas spośród dusznickich uczennic. Na wynik drużyny złożył się bieg wszystkich zawodniczek. Oprócz wymienionych biegły również: Wiktoria Bizoń, Karolina Biernacka, Marysia Przewłocka i Natalia Półtorzycka, która okazała się czarnym koniem zawodów. Te dziewczyny, nie są czynnymi zawodniczkami i to im należą się szczególne brawa - za pokonanie własnych słabości, olbrzymią walkę i stworzenie świetnego widowiska. Czapki z głów!

Z dobrej strony pokazała się również sztafeta męska, która w składzie: Michał Witek, Jan Półtorzycki, Kacper Hordyński, Adrian Wojnar, Bartosz Piłat, Szymon Bujanowski, Igor Marcinów, Łukasz Gnojnicki, Mateusz Dziwiec, Filip Hawrylak wbiegła na metę z trzecim czasem! Wśród nich są zawodnicy trenujący na co dzień biathlon W MZS, piłkę nożna w Pogoni Duszniki, jazdę szybką na rolkach w UKS Orlica czy tenis w AS Centrum. Razem pod opieką pana Damiana Baczmańskiego stworzyli drużynę na medal.

Trzymamy kciuki za dalszy rozwój sportowy tych zawodników!

Dumni i zadowoleni z występu nauczyciele wychowania fizycznego – Ewa Tucholska, Damian Baczmański.

Wielki sukces Dominiki

Utalentowana plastycznie, zdolna, o rozległych zainteresowaniach humanistycznych uczennica i nauczyciel historii z pasją, to przepis na sukces.

W miniony poniedziałek w Warszawie odbyła się gala finałowa IV Konkursu Historycznego o Żołnierzach Wyklętych. Dominka Konarzycka uczennica klasy III GO Miejskiego Zespołu Szkół w Dusznikach-Zdroju została laureatką konkursu w kategorii Gimnazjów. Odebrała nagrodę z rąk Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji pana Mariusza Błaszczaka. Przedsięwzięcie swoim patronatem objął pan Prezydent Andrzej Duda. Do udziału w konkursie zachęcił Dominikę jej nauczyciel historii pan Robert Cetnarowicz. Inspiracją wykonania komiksu poświęconego historii rotmistrza Pileckiego stały się opowieści taty Dominiki pana Sylwestra Konarzyckiego. W czasie uroczystości wręczenia symbolicznej szabli i okolicznościowej srebrnej monety z podobizną bohaterskiej sanitariuszki AK Inki, towarzyszył naszej uczennicy tata i wychowawczyni pani Elżbieta Galler.

W konkursie wzięło udział ponad 2000 dzieci i młodzieży z całej Polski, Kresów Wschodnich oraz uczniów szkół polonijnych na Zachodzie: z Europy, Ameryki Północnej i Australii. Sukces zatem tym większy, bo konkurencja była ogromna. Cała społeczność szkolna jest dumna z osiągnięć Dominiki.

Konkurs historyczny-1 Konkurs historyczny-5 Konkurs historyczny-2 Konkurs historyczny-4

 

 

Mała Ojczyzna

Aktywność obywatelska w praktyce!
Szkolenia, warsztaty,  edukacyjne gry terenowe - innowacyjna metoda pracy z młodzieżą.
Rusza III edycja programu „Mała ojczyzna – wspólna sprawa”

Jak utrwalać nawyki i postawy przydatne w życiu społecznym? Jak wzbudzić poczucie związku, wpływu i odpowiedzialności za swoje bliższe i dalsze otoczenie? Skąd biorą się środki publiczne, jak przebiega ich dystrybucja? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań usłyszą studenci i uczniowie, którzy wezmą udział w III edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Mała ojczyzna – wspólna sprawa”. 

W ramach projektu wolontariuszka Marika Chachowska  prowadzi działania edukacyjne przy współpracy m.in. z Panią Dyrektor Renatą  Brodziak, pedagogiem szkolnym Panią Teresą Wojtyłą, gronem pedagogicznym MZS oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Dusznikach- Zdroju.  Wszystkim nam zależy nam na przełamaniu stereotypów, że w małych miejscowościach nic się nie dzieje. Dążymy do  zwiększanie aktywności lokalnej młodzieży gimnazjalnej  i ponadgimnazjalnej z miejscowości do 20 tysięcy mieszkańców.  

Program składa się z dwóch etapów:

  realizacja 3 edukacyjnych warsztatów dla uczniów,

realizacja edukacyjnej  gry terenowej na terenie naszego miasta z udziałem mieszkańców (  30.05.2016).

Gra terenowa rozgrywana w miejscu zamieszkania jej uczestników pozwala na wyzwolenie w młodzieży  większego poczucia przynależności do lokalnej społeczności oraz myślenia o swojej miejscowości jako miejscu, o które warto dbać i z którego należy być dumnym.

 

 

Portret wspólny przyjaciół szkoły

Zapraszamy wszystkich do umieszczenia swojego zdjęcia. Wystarczy kliknąć w wybrane miejsce by przesłać plik.