Vinaora Nivo Slider
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

kodowanie


  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Prev Next
 

 "Co za muzyka i co za czarodziej..."- Święto Muzyki za nami      

Wprawdzie "Chopinalia 2014" za nami, ale jeszcze długo dźwięczeć nam będą w głowach i sercach nuty koncertu finałowego II edycji projektu kulturalnego MZS w Dusznikach - Zdroju. A koncert był wspaniały.

        Gościem Honorowym "Chopinaliów" był Pan Bogdan Makal profesor w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, dziekan Wydziału Wokalnego tejże uczelni, a także kierownik Wydziału Wokalnego w PSM II st.

        Posiada on liczną klasę laureatów krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych, a wielu jego absolwentów jest podporą scen operowych w kraju i za granicą. Za swoją działalność pedagogiczną i artystyczną otrzymał szereg nagród i dyplomów uznania, m.in. od dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, Rektora Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu. Jest laureatem Medalu Edukacji Narodowej oraz Dyplomu Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej, jurorem krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych oraz wykładowca i kierownikiem Zimowego Kursu Wokalnego w Dusznikach - Zdroju.

       W tym roku odbył się XXXII kurs, a studenci Pana Profesora w mistrzowski sposób uświetnili nasze muzyczne wydarzenie.

        Na widowni zasiedli zaproszeni przez Panią  Dyrektor Renatę Brodziak goście: Burmistrz Miasta Pan Andrzej Rymarczyk z żoną , Pan Wiceburmistrz Wiktor Kotarski, Przewodniczacy Rady Miasta Pan Jan Śmielak z żoną , Przewodniczą cy Komisji Oświaty Pan Krzysztof Wojtyła, Dyrektor MOKiS-u Pan Rafał Greszta, Dyrektor Gimnazjum w Szczytnej Pani Anetta Kościuk oraz Grono Pedagogiczne wraz z uczniami MZS, a także rodzice i melomani zakochani w muzyce genialnego Polaka.

         Motywem przewodnim tegorocznego finału "Chopinaliów"w części gimnazjalno - licealnej, którego stronę literacka opracowała Pani Bogusława Ryczek, był wątek romantyczny i miłosny z życia Fryderyka i jego kobiet, które kochał, podziwiał, adorował, które z pewnością  były natchnieniem dla wrażliwego Fryderyka podczas tworzenia swoich największych dzieł muzycznych.

          Na początku najważniejszymi kobietami dla małego Frycka były te najbliższe jego sercu - matka i siostry. 

 Tutaj w rolę Frycka wcielił się Kamil Mielcarek, uczeń klasy II "a"w MZS w Dusznikach - Zdroju

       Później, w dorosłym życiu, napotykał na swej drodze inne muzy, które targały jego namiętnościami. Konstancję Gładkowską , śpiewaczkę, Delfinę Potocką , śpiewaczkę, pianistkę, kompozytorkę, Marię Wodzińską , malarkę, która już prawie była jego żoną  oraz największą  miłość jego życia, pisarkę George Sand. To co łączyło Chopina z tymi pięknymi kobietami, to z pewnością  żarliwe zamiłowanie do sztuki oraz niesamowita wrażliwość, która często prowadzi do chwilowego zauroczenia.

         Teksty, wiersze recytowane przez uczniów Gimnazjum i Liceum, uświadomiły wszystkim, jakim wykwintnym, eleganckim i romantycznym mężczyzną  był nasz kompozytor. Oczywiście koncert nie mógłby w pełni nosić miana koncertu, gdyby zabrakło w nim żywej muzyki. Utwory Chopina i innych kompozytorów usłyszeliśmy w wykonaniu wspomnianego już wcześniej Kamila Mielcarka, Weroniki Krasoń, uczennicy klasy VI "a" oraz Arkadiusza Tucholskiego, ucznia klasy II G. Grali rewelacyjnie, przekazali nam całą  swoją młodzieńczą  wrażliwość i miłość do ulotnych dźwięków.

                         Arek Tucholski

                                                         Weronika Krasoń

           Tegoroczny finał, to przede wszystkim piękne pieśni Fryderyka Chopina, które wykonał Chór "TARANTELLA" pod kierunkiem Pani Agnieszki Gbyl, a później studenci Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od Frycka do Fryderyka, można by rzec.

         Życzenie, Dumka, Pierścień, Czary, ta ostatnia wykonana przez solistki chóru Dominikę Kunc, Klaudię Gaj, Karolinę Mielcarek i Natalię Talar, u niejednego słuchacza wywołały łezkę w oku.

         Jednak najbardziej brawurowo widownia doceniła talenty profesjonalnych wokalistów. Hulanka, Wojak, Melodia, Dwojaki koniec, Życzenie, Śliczny Chłopiec i in. to pieśni, które pobudziły widownię do spontanicznych zachowań, uśmiechu, łez, gromkich owacji. Studenci czarowali głosem, uwodzili swoimi umiejętnościami aktorskimi, mam wrażenie, że wszyscy chcieli krzyczeć bis...To były niezapomniane doznania i wielkie emocje.

  Studenci Akademii Muzycznej we Wrocławiu - goście specjalni

 

 „Polaków można kochać już za to jedno – że mieli Chopina”

                                                                               Lew Tołstoj

 "Chopin był tym, który budził światło Boże swoją muzyką" 

                                                                        ks.Jan Twardowski

  "Po 100 latach dzieła Chopina nie straciły nic ze swej żywotności – Tyle utworów            przebrzmiało, a muzykę Chopina wciąż słychać na całym świecie" 

                                                                                  Artur Rubinstein 

........................

Chciałabym bardzo podziękować byłym już uczennicom MZS, ale nadal chórzystkom chóru "TARANTELLA"- Krysi Lesyk, Dominice Kunc, Gabrysi Holcman - za czynny udział w "Chopinaliach" oraz wszystkim uczniom, którzy z wielkim oddaniem włączyli się w przygotowanie naszego szkolnego "Święta Muzyki".

 

 

 

 

 

 

Portret wspólny przyjaciół szkoły

Zapraszamy wszystkich do umieszczenia swojego zdjęcia. Wystarczy kliknąć w wybrane miejsce by przesłać plik.