Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

kodowanie


 

Wielka historia w małym mieście

sadowa-1W 1866 r. doszło do bitwy pod Sadową, w której starły się armie Prus i Austrii. Bitwa ta miała olbrzymie znaczenie dla zwycięskiego państwa pruskiego – to po niej stanowisko kanclerza otrzymał Otto von Bismarck, który kilka lat później doprowadził do zjednoczenia Niemiec.

 Uczniowie klasy VII b wraz z kolegami czeskiego Trzyńca odwiedzili cmentarz żołnierzy poległych pod Sadową. Ta mała czeska wieś leży zaledwie 50 km od Dusznik-Zdroju, do których latem 1866 zostali przywiezieni ranni żołnierze walczący po obu stronach frontu.

 Na małym, zapomnianym już dziś cmentarzu wojennym pochowano 152 żołnierzy państwa austriackiego. Wśród nich byli Czesi, Chorwaci, Węgrzy, Polacy, Włosi i Austriacy. Ze strony pruskiej w Dusznikach spoczęło 142 żołnierzy (Niemców, a także Polaków). Po ich nagrobkach nie został żaden ślad oprócz kamiennego obelisku ufundowanego 10 lat po wojnie przez ówczesne władze miasta z burmistrzem Paulem Denglerem na czele.

Historia nieustannie łączy losy Polaków i Czechów, szczególnie na terenie Śląska i Sudetów. Uczniowie przekonali się o tym na własnej skórze odwiedzając wspólnie miejsce pamięci związane z ich narodami.

 

Portret wspólny przyjaciół szkoły

Zapraszamy wszystkich do umieszczenia swojego zdjęcia. Wystarczy kliknąć w wybrane miejsce by przesłać plik.