Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

kodowanie

 

Rekrutacja do Liceum

Rekrutacja do Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego

 

Pobierz informację PDF o naborze na rok szkolny 2017/2018.

 

Kryteria naboru wynikają z rozporządzenia MEN z 14 marca 2017 r. 

ZAPOZNAJ SIĘ Z TREŚCIĄ ROZPORZĄDZENIA.

Lekcja ekonomii

Jaka będzie emerytura w przyszłości – warto pomyśleć już dziś…

Ruszyła edycja projektu edukacyjnego ZUS, którego adresatem są szkoły ponadgimnazjalne i ich uczniowie. „Lekcje z ZUS” to projekt autorski ZUS, który zrodził się z potrzeby budowy świadomości młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. Dziś, niestety, niewielu młodych Polaków zdaje sobie sprawę z tego, czym są ubezpieczenia społeczne i czym skutkuje decyzja o wykluczeniu się z tych ubezpieczeń. „Lekcje z ZUS” mają za zadanie kształtować świadomość młodzieży, ucząc przy tym zasady solidaryzmu społecznego, a ponadto dawać praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom. Jaki wpływ ubezpieczenia mają na nasze życie, dlaczego niektóre z ubezpieczeń są obowiązkowe, jak zarejestrować firmę w ZUS, czym są ubezpieczenia dobrowolne, jakie są zasady rozliczania składek na ubezpieczenie społeczne i czym jest e-ZUS dla przedsiębiorczych – te praktyczne narzędzia dla osób podejmujących własną działalność uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół w Dusznikach-Zdroju poznali na „Lekcji z ZUS”, przeprowadzonej przez Kierownik Obsługi Klienta Oddziału ZUS w Kłodzku - Panią Katarzynę Kapinos-Kiertucką. Pani Kierownik przekazała uczniom ogromną wiedzę praktyczną, publikacje z zakresu rejestracji firmy w ZUS oraz materiały dotyczące rejestracji firmy w ZUS, wysokości składek, zasad naliczania emerytur, które mają zabezpieczyć byt na starość tym osobom, które ze względu na wiek nie mogą już pracować i innych zagadnień związanych z ZUS.

Źródło: http://www.zus.pl/LekcjezZus/Materialy.aspx?id=3, Multimedia: Prezentacja: Emerytury i system ubezpieczeń

Ekonomia w praktyce

Dziś podręcznik i lekcja w formie: nauczyciel mówi, młodzież notuje, to o wiele za mało. Uczniowie szybko się nudzą. Chcą czegoś nowoczesnego, ciekawego, wciągającego.

Uczniowie w Miejskim Zespole Szkół w Dusznikach-Zdroju na lekcjach ekonomii w praktyce wykorzystują bezpłatne rozwiązania w postaci profesjonalnie przygotowanych i ciekawych gier edukacyjnych o tematyce ekonomicznej przygotowane przez Bank Zachodni WBK.

Business Zone to internetowa gra edukacyjna przeznaczona dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, która w atrakcyjny sposób przedstawia młodym ludziom realia prowadzenia biznesu w Polsce, uczy jak założyć i zarządzać małą firmą. Celem gry jest rozwój prowadzonej firmy i zgromadzenie jak największej ilości środków finansowych. To odpowiedź na pytanie, jak prowadzić lekcje w atrakcyjny, przyjazny i wykorzystujący technologię informatyczną dla uczniów sposób.

Gra dostępna jest na stronie: www.business-zone.com.pl

(na podstawie „Narzędzia dla nauczycieli podstaw przedsiębiorczości, wiedzy o społeczeństwie i ekonomii w praktyce” Katarzyna Majewska, http://www.edukator.koweziu.edu.pl/narzedzia-dla-nauczycieli-podstaw-przedsiebiorczosci-wiedzy-o-spoleczenstwie-i-ekonomii-w-praktyce/

Innowacje w Afryce - warsztaty

Warsztaty z przedsiębiorczości o innowacjach w Afryce.

16 marca na zajęciach z przedsiębiorczości w klasie I liceum odbyła się lekcja otwarta zrealizowana przy współudziale Fundacji Rozwoju Inicjatyw Lokalnych „Qdowa”. Tematem lekcji była „Przedsiębiorczość w Afryce jako źródło pomysłów na własną firmę”. 

Dla większości Polaków Afryka to z jednej strony miejsce chorób, konfliktów i biedy, z drugiej – to egzotyka, piękne widoki i safari. Tymczasem Afryka, choć ma swoje problemy to niezwykły kontynent z wielkim potencjałem na przyszłość. Największym bogactwem Afryki są jej mieszkańcy, najczęściej młodzi ludzie, którzy są otwarci na świat, szybko się uczą, a pomaga im w tym dynamiczny rozwój telekomunikacji i prawie nieograniczony dostęp do informacji*.

Potencjał Afryki to z punktu widzenia polskich przedsiębiorców źródło pomysłów na własną firmę, ogromny i coraz bardziej chłonny rynek zbytu, szansa na sukces ekonomiczny.

O tym jak wykorzystać współpracę z mieszkańcami Afryki, jak łamać szkodliwe stereotypy przekonywała nas na lekcji przedsiębiorczości Pani Anna Chełmińska fundacji Qdowa, zajmującej się działalnością wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, przeprowadzając niezwykle ciekawe warsztaty. Uczniowie zwrócili uwagę na innowacyjność przedsiębiorców w Afryce, analizowali przykłady przedmiotu działalności firm afrykańskich, dostrzegli, że u źródła sukcesu są potrzeby i oczekiwania nabywców.

Świetnie przygotowane warsztaty zainspirowały uczniów do pracy nad własnym projektem na temat: „Pomysł na własną firmę”, realizowanym na kolejnych lekcjach przedsiębiorczości. 

*w oparciu o:  „Teraz Afryka. Od źródeł skautingu po kontynent przyszłości” pod redakcją Emilii Kulczyk-Preis i Roberta Zduńczyka
 

„Taki dzień się zdarza raz…”

 

 

 

Stuniówka 2016-5A właściwie taki wieczór – magiczny, urzekający i niezapomniany. 16 stycznia 2016 – to data tegorocznego Balu Studniówkowego. My, maturzyści dusznickiego Liceum Mistrzostwa Sportowego czekaliśmy na niego z utęsknieniem, cierpliwie spoglądając na kartki w kalendarzu w gabinecie polonistycznym. Od listopada z uporem powtarzaliśmy kroki poloneza, by w końcu zatwierdzić ten najlepszy wg nas – układ choreograficzny.

W przeddzień balu, w piątek - o godzinie 12.oo w południe – próba generalna. Śnieg padał tego dnia jak zaczarowany, tworząc z dusznickiego Rynku śnieżną salę balową. Zgodnie z tradycją, korowód par poprowadzili Dyrektor MZS Pani Renata Brodziak z Burmistrzem Dusznik-Zdroju Panem Piotrem Lewandowskim.

 Stuniówka 2016-10 Stuniówka 2016-6 Stuniówka 2016-7 Stuniówka 2016-9

Wreszcie nadeszła ta chwila – wieczorowe kreacje dziewczyn i garnitury chłopców – odmieniły znany wszystkim codzienny, zazwyczaj sportowy wizerunek. Nasza wychowawczyni rozpoczęła część oficjalną, czytając fragment z epopei „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza , a nam pozostało już tylko „Poloneza czas zacząć”. Następnie konferansjerzy – niezmiennie od 3 lat ci sami - Marta i Michał - rozpoczęli część artystyczną. Były przepiękne kwiaty i podziękowania dla Nauczycieli, którzy przyjęli nasze zaproszenie.

Po chwilach wzruszeń i refleksjach przyszła pora na przemówienie Pani Dyrektor, która wspominała swój bal maturalny oraz skierowała do nas słowa otuchy, życząc „połamania piór” na majowych egzaminach maturalnych.

Ostatnią część wieczoru wypełnił program rozrywkowy. Uczniowie, można by powiedzieć, zamienili się rolami. Marta i Karolina - jako mężczyźni - w kabaretowej scence zaprezentowały, jak nie należy zachowywać się podczas pierwszej randki. Chłopcy zaś przygotowali program, tańcząc jak profesjonalne tancerki. Układ „Jezioro łabędzie” w wykonaniu Bartka, Szymona, Łukasza, Michała i Marcina - doprowadził do śmiechu naszych Nauczycieli i Rodziców. I o to chodziło, wszak z tej strony, z klasycznego baletu - nikt nas jeszcze nie znał.

Z przemówienia Pani Dyrektor Renaty Brodziak:

Serdeczny druhu przybywaj, wesela z nami zażywaj!

Skończymy o pianiu kura, później już tylko – matura!”

Więc my - jak na posłusznych uczniów przystało – ruszyliśmy tłumnie do tańca, bawiąc się do białego rana. Do zabawy przyłączyli się: Burmistrz Miasta, Dyrekcja, Nauczyciele i zaproszeni Goście.

Nieubłaganie bal dobiegł końca, pomimo usilnych starań ze strony uczniów, aby wieczór ten zatrzymać. Ten cudny czas – pozostał już tylko we wspomnieniach i perfekcyjnych zdjęciach Krzysztofa „Krisa” Froese.

Stuniówka 2016-1 Stuniówka 2016-2 Stuniówka 2016-3 Stuniówka 2016-4

P.S. Dziękujemy Wszystkim Obecnym na STUDNIÓWCE 2016 - za wspaniałą zabawę i świetną atmosferę.

 

 

 

 

Portret wspólny przyjaciół szkoły

Zapraszamy wszystkich do umieszczenia swojego zdjęcia. Wystarczy kliknąć w wybrane miejsce by przesłać plik.