SZKOŁA XXI WIEKU
- Szczegóły
- Aneta Ożga
Jest rok 1994. Chcę zadzwonić do przyjaciółki, która mieszka we Wrocławiu. Podnoszę ebonitową słuchawkę czarnego telefonu i zamawiam „międzymiastową” u operatora. Po ok. 20 minutach jest połączenie.
Jest rok 1998. Katastrofalna powódź w Dusznikach-Zdroju. Jedyne działające telefony to aparaty komórkowe firmy Centertel. Słuchawka wielkości cegły, baza do słuchawki wielkości pustaka.
Jest rok 2014. Siedzę z uczniami przed komputerem i rozmawiam z uczniami szkoły w Kambodży. Dzieli nas jedno kliknięcie, tysiące kilometrów oraz wieki odmiennej tradycji, religii, kultury. Dla uczniów to wielkie przeżycie. Rozmowę na Skype rozpoczyna Malwina, która z łatwością nawiązuje kontakt z wolontariuszem z Argentyny. Adrian, Łukasz i Marcin zmieniają ją po ponad piętnastu minutach. Potem Karolina i Joasia, Dawid, Oskar…
Kiedy u nas przed ekranem zasiadają chłopcy, kambodżańskie dziewczyny uśmiechają się szerzej i chyba trochę się wstydzą. Dwudziestotrzyletni dyrektor ASEAN International English School, Koy Sro, pisze do mnie po telekonferencji: „They are so pretty and handsome students”. Puchnę z dumy: MY STUDENTS!
Czasami trochę chęci i dobrej woli wystarczy, aby przekroczyć granice – te fizyczne i te w naszych głowach. Dzięki nowoczesnej technologii możemy dotrzeć wszędzie. Bardzo pomocny przy nawiązaniu kontaktu okazał się absolwent dusznickiego liceum, Paweł Bolek, pracujący w Kambodży jako nauczyciel. Dziękujemy za to wspaniałe doświadczenie i czekamy na ciąg dalszy!
Kilka zdjęć z telekonferencji z obydwu stron: