Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

kodowanie

 

SZKOŁA XXI WIEKU

Jest rok 1994. Chcę zadzwonić do przyjaciółki, która mieszka we Wrocławiu. Podnoszę ebonitową słuchawkę czarnego telefonu i zamawiam „międzymiastową” u operatora. Po ok. 20 minutach jest połączenie.

Jest rok 1998. Katastrofalna powódź w Dusznikach-Zdroju. Jedyne działające telefony to aparaty komórkowe firmy Centertel. Słuchawka wielkości cegły, baza do słuchawki wielkości pustaka.

Jest rok 2014. Siedzę z uczniami przed komputerem i rozmawiam z uczniami szkoły w Kambodży. Dzieli nas jedno kliknięcie, tysiące kilometrów oraz wieki odmiennej tradycji, religii, kultury. Dla uczniów to wielkie przeżycie. Rozmowę na Skype rozpoczyna Malwina, która z łatwością nawiązuje kontakt z wolontariuszem z Argentyny. Adrian, Łukasz i Marcin zmieniają ją po ponad piętnastu minutach. Potem Karolina i Joasia, Dawid, Oskar…

Kiedy u nas przed ekranem zasiadają chłopcy, kambodżańskie dziewczyny uśmiechają się szerzej i chyba trochę się wstydzą. Dwudziestotrzyletni dyrektor ASEAN International English School, Koy Sro, pisze do mnie po telekonferencji: „They are so pretty and handsome students”. Puchnę z dumy: MY STUDENTS!

Czasami trochę chęci i dobrej woli wystarczy, aby przekroczyć granice – te fizyczne i te w naszych głowach. Dzięki nowoczesnej technologii możemy dotrzeć wszędzie. Bardzo pomocny przy nawiązaniu kontaktu okazał się absolwent dusznickiego liceum, Paweł Bolek, pracujący w Kambodży jako nauczyciel. Dziękujemy za to wspaniałe doświadczenie i czekamy na ciąg dalszy!

Kilka zdjęć z telekonferencji z obydwu stron:

Tekekonferencja-1 Tekekonferencja-2 Tekekonferencja-6 Tekekonferencja-3

Tekekonferencja-7 Tekekonferencja-4 Tekekonferencja-5

 

Portret wspólny przyjaciół szkoły

Zapraszamy wszystkich do umieszczenia swojego zdjęcia. Wystarczy kliknąć w wybrane miejsce by przesłać plik.