Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

 

Wiadomości ze szkoły

Poniosło nas…. w las!

Ostatnie piątki klasa 3A spędziła…… w lesie. 12 maja wraz z panią Dorotą Nowakowską oraz Dorotą Czajkowską trzecioklasiści odwiedzili Rezerwat przyrody „Torfowisko pod Zieleńcem”, gdzie uczestniczyli w dorocznym sadzeniu drzewek. Dokładnie tydzień później (19.05.) wybrali się do Polanicy-Zdroju, aby zgłębiać tajniki życia mrówek. Mało tego – sami mogli poczuć się mrówkami – budując własne mrowisko(sic!). Zajęcia były prowadzone przez leśników z Nadleśnictwa Zdroje, a wszystko w ramach wspólnie realizowanego programu „Nauka poszła w las”. Zarówno cenne informacje, jak i smak pysznych kiełbasek z ogniska z pewnością na długo pozostaną w pamięci uczestników zajęć – za co z całego serca - DZIĘKUJEMY!

Poniosła nas w las-1 Poniosła nas w las-2 Poniosła nas w las-3

Poniosła nas w las-4 Poniosła nas w las-5 Poniosła nas w las-6

Uroki naszej okolicy

uroki naszej okolicy-2 uroki naszej okolicy-1 uroki naszej okolicy-3 uroki naszej okolicy-4 uroki naszej okolicy-5

 Dzień 10 maja dla niektórych uczniów Miejskiego Zespołu Szkół w Dusznikach-Zdroju oraz ich opiekunów rozpoczął się wcześniej niż zwykle. O godzinie 4 wspólnie udaliśmy się na uroczystą galę rozdania nagród laureatom ogólnopolskiego konkursu fotograficznego pt. „Uroki naszej okolicy II”. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce a jego patronem medialnym, miesięcznik krajoznawczo-turystyczny Poznaj swój kraj.

Wśród nagrodzonych grupowych prac, z zaszczytnym 1 miejscem okazał się album fotograficzny zatytułowany „Kurier dusznicki” autorstwa: Krzysztofa Kadłubickiego, Jana Półtorzyckiego, Łukasza Szuberta oraz Mateusza Szuberta. Opiekunami, którzy wspierali twórcze zmagania była: p. Elżbieta Galler, p. Aneta Ożga, p. Paulina Myśliwiec, p. Katarzyna Kotlarz.

Jury w składzie:

p. Bożena Prochwicz – Dyrektor szkoły

p. Jadwiga Duda – Prezes Klubu Przyjaciół Wieliczki

p. Ryszard Tatomir – artysta fotografik – Stowarzyszenie Twórców Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej AFRP

Po debatach przyznano:

I miejsce – Niepubliczne Gimnazjum Specjalne – Radwanowice
I miejsce – Miejski Zespół Szkół w Dusznikach Zdroju
II miejsce – SOSW Szczecinek
II miejsce – Publiczne Gimnazjum w Sosnówce
III miejsce – praca indywidualna – Zespół Szkół im. Brata A Kosiby Wieliczka
III miejsce – praca indywidualna – SOSW Brzozów

Wyróżnienia przypadły dla:
- Zespołu Szkół im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce
- Klubu Młodego Fotografa – Kobylanka
- Katolickiego Gimnazjum Integracyjnego – Czerwienne
- SOSW Chełmno
- SOSW Myślenice
- SOSW Sieradz

Uroczystość odbyła się w Auli Kampusu Wielickiego o godziny 10.00. Impreza miała charakter spotkania integracyjnego przedstawicieli szkół z różnych stron Polski. Niezwykle miło było uczestniczyć w tym wydarzeniu, od samego początku odczuliśmy atmosferę otwartości i empatii. Zostaliśmy bardzo mile ugoszczeni a majowy dzień, który spędziliśmy w Wieliczce okazał się pełen porywających doświadczeń oraz kolejną lekcją, poszerzającą horyzonty.

W trakcie spotkania wzięliśmy udział w godzinnym przedstawieniu teatru, który zapoznał nas z zagadkami magii oraz iluzji. Chętni lub raczej odważni uczniowie mogli wystąpić na scenie i w nauce tych ciekawych sztuczek. Uczestniczyliśmy również w koncercie dzwonków, odegranym przez tutejszych uczniów. Po rozdaniu nagród udaliśmy się na wspólny obiad sporządzony w szkolnej stołówce podczas zajęć kulinarnych. W dalszej kolejności zwiedziliśmy Zamek Żupny, który jest obiektem wpisanym na listę UNESCO. Tam pani przewodnik przybliżyła słuchaczom historię tego uroczego miasta oraz min. legendę Świętej Kingi. Oprócz wysłuchana nieopisanie ciekawych opowieści wcieliliśmy się w rolę rycerzy przywdziewając na siebie zbroje, obejrzeliśmy ciekawe ekspozycje i własnoręcznie wykonaliśmy odcisk pieczęci na pamiątkowym liście z Wieliczki.

Ponadto musimy przyznać, że same nagrody wszystkich bardzo mile zaskoczyły gdyż dodatkowo przypadły placówkom. Tak więc, każdy nasz laureat wrócił z pełnymi rękoma oraz z dyplomem dla szkoły i nagrodą książkową pt. „Sarb. Kopalnia Soli Wieliczka” Andrzeja Nowakowskiego, którą chcemy pozostawić w naszej szkolnej bibliotece. Do szkoły będzie również dostarczana roczna prenumerata miesięcznika krajoznawczo-turystycznego Poznaj swój kraj.

Pomimo wczesnej pobudki i tego, że dzień mógłby zdawać się nieco dłuższy, czas zbyt szybko nam minął. Wspaniale było przeżyć tę edukacyjno-poznawczą przygodę, po raz kolejny doświadczyliśmy integracji w pełnym znaczeniu tego pojęcia. Podczas uroczystej gali dane nam było poznać rówieśników z odległych szkół i ich opiekunów, zwiedzić imponującą szkołę, zobaczyć piękne miasto oddalone o tak wiele kilometrów, ale przede wszystkim, mogliśmy spędzić wspólny czas na przygotowaniach do konkursu i w wyprawie – co istotnie wzbogaca.

W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować za możliwość wyjazdu i pomocy w organizacji wycieczki wszystkim zaangażowanym osobom. W szczególności dziękujemy Pani Dyrektor – Renacie Brodziak oraz organowi prowadzącemu za udostępnienie busa i bezpieczny przejazd.

Jeszcze raz dziękujemy

V Szkolna Olimpiada Sportowa

V Szkolna Olimpiada Sportowa

26 kwietnia 2017 roku odbyła się V Szkolna Olimpiada Sportowa zorganizowana przez nauczycieli wychowania fizycznego MZS w Dusznikach-Zdroju - Eleonorę Sokalę, Danutę Hacuś i Damiana Baczmańskiego. Do udziału w olimpiadzie zostały zaproszone okoliczne szkoły gimnazjalne- z Kudowy-Słonego, z Lewina Kłodzkiego oraz Szczytnej.

Uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego zaprezentowali pokaz treningu biathlonistów. Zgromadzoną publiczność z tajnikami trenowania biathlonu zapoznali nasi szkolni trenerzy - Kinga Goraj oraz Bogusław Hacuś. Biathloniści pokazali się także od strony aktorskiej-zaprezentowali scenkę, która była połączeniem kabaretu i kunsztu jazdy na nartorolkach.

Program olimpiady był wyjątkowo urozmaicony. Zgromadzonej publiczności szczególnie spodobała się sportowa wersja gry w kółko i krzyżyk oraz zawody, które były wiernym odzwierciedleniem tych prawdziwych-zimowych biathlonowych. Niektórzy zawodnicy po raz pierwszy strzelali z karabinków laserowych, każdemu zależało na jak najszybszym dotarciu do mety, więc wysiłek włożony w poszczególne zadania był ogromny. Ostatnią konkurencją było przeciąganie liny między poszczególnymi drużynami. Konkurencja ta przyniosła wiele emocji i zwrotów akcji, a tytuł Strong Man Liny zdobyli uczniowie z Gimnazjum w Szczytnej.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom. Następna sportowa olimpiada już za rok…

Wycieczka do Warszawy

W dniach 24-27 kwietnia 2017 r. klasa I LMS dusznickiego liceum przebywała na wycieczce w stolicy. Opiekę wychowawczą sprawowały Panie: Bogusława Ryczek oraz Irena Wyszyńska.

Wyjazd do Warszawy planowaliśmy już od września, gromadząc systematycznie środki finansowe i opracowując program naszego pobytu. Dla większości z nas było to pierwsze spotkanie z tym miastem, które urzekło nas swym rozmachem, tempem życia, ogromem zabytków i interesującą historią. Przez 4 dni intensywnie przemieszczaliśmy się po stolicy, aby zrealizować nasz program. Byliśmy w "obowiązkowych" miejscach każdego Polaka- odwiedziliśmy Starówkę, wędrując z przewodnikiem Traktem Królewskim; ogród Saski, Grób Nieznanego Żołnierza, Łazienki z klasycystycznym Pałacem na Wodzie, Belweder, Pałac Prezydencki.

Zachwycił nas Zamek Królewski z górującą obok Kolumną Zygmunta, bogato zdobione wnętrza kościołów i liczne co krok pomniki wielkich Polaków. Skończywszy wędrówkę pieszą po mieście, wjechaliśmy na 30. piętro reliktu socrealistycznej architektury - by z Pałacu Kultury i Nauki podziwiać panoramę zabytkowej i jednocześnie nowoczesnej stolicy.

Jako uczniowie szkoły sportowej nie mogliśmy nie zobaczyć Stadionu Narodowego, gdzie przez godzinę wędrowaliśmy z panią przewodnik, poznając niedostępne dla przeciętnego kibica miejsca i zakamarki.

W ostatnim dniu pobytu wielkie spotkanie z historią, które zrobiło na wszystkich niezapomniane wrażenie. Muzeum Powstania Warszawskiego to miejsce, gdzie oddaliśmy hołd wszystkim, którzy walczyli i zginęli za wolną Polskę. To naprawdę wyjątkowe muzeum, gdzie poprzez filmy, rekwizyty i liczne multimedia poznaje się przeszłość, tam poczuliśmy tragedię młodych powstańców.

Na koniec kilka słów o naszym miejscu noclegowym- to hostel Adventura na Saskiej Kępie, tuż obok pomnika Agnieszki Osieckiej, który był dla nas miejscem zbiórek. Adventura to miejsce przyjazne turystom, grupom szkolnym, a dzięki wyjątkowym pracownikom hostelu czuliśmy się tam jak w domu.

Czas wycieczki szybko minął, ale pozostały nam piękne wspomnienia i niezapomniane przeżycia. Jest mnóstwo zdjęć i zintegrowany zespół klasowy, bo już zastanawiamy się wspólnie, gdzie pojechać w klasie II liceum.

Warszawa-1 Warszawa-2 Warszawa-3 Warszawa-4

Warszawa-5 Warszawa-6 Warszawa-7 Warszawa-8

Gala Tukany 2017

GALA TUKANÓW 2017

,,Nic dwa razy się nie zdarza i nie zdarzy.....”

W.Szymborska

... Nie zdarzy się już taki dzień 28.04.2017r, i tacy Absolwenci Liceum Mistrzostwa Sportowego, moi cudowni wychowankowie-rocznik 2017.

Są w życiu chwile, gdy trudno ukryć wzruszenie... Niewątpliwie takim momentem jest pożegnanie ze szkołą, w której murach spędziło się kilka lat. Tradycyjnie w naszej szkole żegnamy Abiturientów uroczystą Galą Tukanów. W tym roku uczniowie kl.II LMS z Panią Dorotą Axmann-Fabią przygotowali to wyjątkowe widowisko. Przepełniała mnie duma, kiedy przy dźwiękach symbolicznego ostatniego dzwonka, wprowadziłam swoich wychowanków do pięknej, stylowej sali Dworku Chopina (byli poważni, tacy eleganccy, piękni …) Wszyscy są wyjątkowi, ale na szczególne wyróżnienie zasługują:


Anita Bodzińska
- z najwyższą średnią 4,89 i wzorowym zachowaniem, stypendystka Prezesa Rady Ministrów. Otrzymała też nagrodę za pracę w Samorządzie Szkolnym oraz nagrodę specjalną Burmistrza Miasta dla najlepszej Absolwentki.

Izabela Kowal - druga średnia w klasie, również nagroda za aktywny udział w pracy Samorządu Szkolnego


oraz nasi wspaniali sportowcy biathloniści:

Kuba Grudzień – wyróżniony jako najlepszy sportowiec,otrzymał też nagrodę Burmistrza Miasta

Filip Kutyła, Krzysztof Studniarz,Tomasz Lewandowski otrzymali z rąk trenerów Pani Kingi Goraj i Pana Bogusława Hacusia pamiątkowe certyfikaty potwierdzające ich wkład w osiągnięcia sportowe w biathlonie. Drobne nagody rzeczowe były podziękowaniem za godne reprezentowanie szkoły w olimpiadach i zawodach sportowych.


Dyrektor MZS Pani Renata Brodziak w swoim przemówieniu mówiła o sile przyjaźni i o tym jak ważne w życiu jest jej pielęgnowanie, to były bardzo osobiste i piękne słowa.

Życzenia powodzenia na maturze i szczęścia w życiu złożył Absolwentom Burmistrz Miasta Pan Piotr Lewandowski.


Po części oficjalnej rozpoczęła się tytułowa Gala Tukanów 2017, kl.II przyznała wyróżnienia Absolwentom w kilku kategoriach: np.,,Najlepszy kumpel”, ,,Siostry Ksero”, ,,Pozytywnie, zakręcona”, ,,Primus inter pares”. Mnie też przypadł Tukan w kategorii ,,Zwycięstwo na dystansie 3 lat w biegu do celu”.  To była bardzo miła niespodzianka :)

Gala przerywana była skeczami, spontaniczne reakcje widzów, gromkie brawa i salwy śmiechu potwierdzają talent aktorski i kabaretowy uczniów kl. IILMS

Były też życzenia od młodszych kolegów z mądrym przesłaniem św. Jana Pawła II

,,czasem nie zaszkodzi, jak się nad sobą zamyślisz To lepsze, niż gdybyś miał lekkomyślnie przeżywać swoja własną młodość wielki, niepowtarzalny skarb, który w sobie nosisz, którym jesteś ty sam: każdy, każda... ,,


Ciepłe słowa i podziękowania Absolwenci skierowali do Pani Dyrektor Renaty Brodziak, wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców. Tak i nadszedł moment dla mnie najtrudniejszy, mocno poruszający - pożegnanie ze swoimi wychowankami. To był dla mnie zaszczyt, że mogłam współpracować z takimi wyjątkowymi uczniami.

Wzruszające pożegnania wśród łez i uścisków potwierdziły, że Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego to coś więcej, niż budynek. To społeczność świetnych ludzi, wyjątkowych i niepowtarzalnych osób, które nie boją się spełniać marzeń. Jak sami przyznali wybrali nasze Liceum Mistrzostwa Sportowego i nigdy nie pożałowali swojej decyzji, bo tutaj każdy czuł się ważny i doceniony.

Maturzyści mogą czuć się dumni, kończąc tę szkołę, a my nauczyciele możemy być dumni z nich...
Ja jestem !!!

,,To nie jest koniec, to nawet nie jest początek końca, to dopiero koniec początku. ''

W.Churchil

Tukany 2017-1 Tukany 2017-10 Tukany 2017-11 Tukany 2017-2

Tukany 2017-10 Tukany 2017-12 Tukany 2017-3 Tukany 2017-4

Tukany 2017-7 Tukany 2017-6 Tukany 2017-5 Tukany 2017-8

Tukany 2017-9

Chopinalia 2017- piąta edycja

Chopinalia” to projekt, który po raz piąty „wybrzmiał” w Miejskim Zespole Szkół w Dusznikach- Zdroju. Patronem tego święta kultury jest Fryderyk Chopin, postać szczególna, wybitna, tak bardzo związana z Dusznikami, historią i kulturą muzyczną naszego miasta. Piąta odsłona festiwalu miała swoją szczególną rangę – patronat Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Gościem honorowym na koncercie finałowym był Pan Mariusz Kałwak, kierownik Oddziału Wydziału Nadzoru Pedagogicznego w Wałbrzychu.

Każdego roku, podnosząc sobie coraz wyżej poprzeczkę, poszerzamy formułę projektu o nowe treści, zagłębiając się w życiorys naszego najwybitniejszego romantyka, badając wszelkie aspekty jego twórczości, inspiracji, powiązań rodzinnych, miłosnych...Poznajemy formy, które komponował, zaglądamy do wnętrza fortepianu , ale również szukamy muzyki zaklętej w innych instrumentach muzycznych. Ta „symfonia barw” zaprowadziła nas w tym roku na wieś, którą tak upodobał sobie najpierw mały Frycek, a później dojrzały Fryderyk.

Wsi spokojna, wsi wesoła,

Który głos twej chwale zdoła?

Kto twe wczasy, kto pożytki

Może wspomnieć za raz wszytki?

Tegoroczne, jubileuszowe Chopinalia nosiły tytuł zaczerpnięty wprost z „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” Jana Kochanowskiego - „Wsi spokojna, wsi wesoła”. Nauczyciele zaangażowani w kreowanie projektu przybliżyli społeczności uczniowskiej polski folklor, kulturę ludową, która nadaje nam Polakom jedyny, niepowtarzalny charakter. Stanowi o naszym pochodzeniu, jest skarbnicą wiedzy, mądrości i dowodem na ścisły związek człowieka z naturą. Opowieści o polskich tradycjach, obrzędach, zwyczajach, strojach, pieśniach, tańcach, gwarze itp., zdominowały lekcje, zajęcia - nie tylko humanistów, czy artystów - gdyż inwencja twórcza dusznickiego grona pedagogicznego, nie ma sobie równych.

W ramach projektu odbyło się szereg działań inicjowanych przez nauczycieli we współpracy m.in. z Przedszkolem Publicznym, Miejskim Ośrodkiem Kultury i Sportu oraz Muzeum Papiernictwa w Dusznikach - Zdroju.

Odbyły się zatem warsztaty plastyczne, prowadzone przez Panią Dorotę Zielińską Pytlowany, w czasie których uczniowie czerpali papier wtapiając w kartkę motywy ludowych wycinanek.

Dzięki uprzejmości Pana Andrzeja Merkura, Prezesa Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach- Zdroju, w Sali im. Webera odbyły się ciekawe wykłady prowadzone przez Panie: Agnieszkę Stwertetschkę oraz Dorotę Kawińską-Domurad, których tematem były motywy wsi w literaturze i sztuce, a Pan Robert Cetnarowicz wraz z uczennicami kl. III Gimnazjum - Dominiką Konarzycką i Weroniką Liberską - zaprezentował sylwetki wybitnych romantyków w kontekście ich tragicznej śmierci. Gość szczególny, który od samego początku towarzyszy nam i wspiera szkolną inicjatywę, Pan Ryszard Grzelakowski, z pasją opowiadał o wybitnych osobistościach, które odwiedziły Bad Reinerz, a całość jego prelekcji ilustrowały piękne zdjęcia autorstwa samego Miłośnika Dusznik.

Panie Bogusława Ryczek i Dorota Axmann - Fabia, wraz z gimnazjalistami i licealistami, wystawiły spektakl „Lato w Nohant”na motywach komedii autorstwa Jarosława Iwaszkiewicza. Brawurowa gra młodych aktorów zachwyciła publiczność zgromadzoną w Dworku Chopina.

W „Szkolnym Skansenie”, małym muzeum etnograficznym, do którego stworzenia zaprosiliśmy społeczność miasta, udało nam się zgromadzić wszystko to, co stare, już dzisiaj zapomniane, niemodne, dziwne, zabytkowe, tym samym stworzyliśmy pomost między przeszłością, a teraźniejszością. „Starocie” zachwyciły młodych, a starszych nastroiły sentymentalnie i przywołały miłe wspomnienia.

Punktem kulminacyjnym, a jednocześnie kończącym tegoroczne „Chopinalia” było widowisko „Wsi spokojna, wsi wesoła”. W zainicjowanej w Dworku Chopina wsi, działy się „sceny cudne”, można by powiedzieć za Kochanowskim:

Tam już pieśni rozmaite,

Tam będą gadki pokryte,

Tam trefne pląsy z ukłony,

Tam cenar, tam i goniony.

Uczniowie zaprezentowali publiczności nasze rodzime zwyczaje, obrzędy, począwszy od staropolskich postrzyżyn, w scenerii średniowiecznej Kruszwicy, kończąc na kiszeniu kapusty w śląskiej izbie. Całość okraszona była tańcami ludowymi. Brawurowego krakowiaka wykonały dzieci z zerówki przygotowane przez Panią Dorotę Trzeciak, a Kujawiaka i Walenki uczniowie pod opieką Pani Katarzyny Łuczko. Chór szkolny „TARANTELLA” zaprezentował pieśni ludowe oraz stylizowane piosenki współczesnych wokalistów, a młodzi pianiści Emma Węglorz i Kamil Mielcarek wykonali utwory Fryderyka Chopina oraz innych polskich kompozytorów, których inspirowały swojskie nuty.

Wiele się działo, kiedy na scenie pojawił się chór nauczycieli, dziarski, kolorowy, w strojach i chustach ludowych. Pieśń „W moim ogródecku” w wykonaniu belfrów...to był jeden z najmocniejszych akcentów finałowego widowiska. Na scenie śpiew, a pod sceną prawdziwa wiejska potańcówka. Niezapomniane chwile, które będą nam wszystkim towarzyszyć w czasie przygotowań do...kolejnej odsłony projektu już za rok.

Reżyserkami tego barwnego spektaklu były Panie Izabela Wyciszkiewicz i Agnieszka Gbyl.

„V Chopinaliom” towarzyszył, jak co roku, ogólnopolski konkurs plastyczny „Wsi spokojna, wsi wesoła – wędrówki szlakiem Oskara Kolberga”. Polski folklor, to temat chętnie podejmowany przez wielu twórców. Barwy i rytmy polskiej wsi fascynowały i fascynują nadal kompozytorów, plastyków, poetów, gdyż w poszukiwaniu naszej tożsamości ścieżka zawsze zaprowadzi nas do samego źródła. Poprosiliśmy dzieci i młodzież, aby chwycili za dłoń etnografa Oskara Kolberga i zaczarowani kulturą ludu, stworzyli własne dzieła. 12 kwietnia, w „Szkolnym Skansenie”, odbył się pokonkursowy wernisaż prac, połączony z uroczystym wręczeniem nagród i wyróżnień młodym artystom.

Projekt „Chopinalia”to ogrom pracy i przygotowań. Szczególne podziękowania należą się naszym Honorowym Chopinaliuszom: Paniom Dorocie Nowakowskiej, Joannie Dąbrowskiej, Dagmarze Kacperowskiej, Katarzynie Miazek, Dorocie Zielińskiej – Pytlowany i Panom Wiktorowi Kotarskiemu i Szymonowi Korzuchowi.

Chopinalia 2017-8 Chopinalia 2017-3 Chopinalia 2017-14 Chopinalia 2017-2

Chopinalia 2017-4 Chopinalia 2017-5 Chopinalia 2017-6 Chopinalia 2017-7

Chopinalia 2017-10 Chopinalia 2017-12 Chopinalia 2017-1 Chopinalia 2017-13

 

Portret wspólny przyjaciół szkoły

Zapraszamy wszystkich do umieszczenia swojego zdjęcia. Wystarczy kliknąć w wybrane miejsce by przesłać plik.