Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

 

Wiadomości ze szkoły

Z zacisza gabinetu terapeutycznego

Z zacisza gabinetu terapeutycznego, czyli znowu o magicznym czasie

Czasami w zgiełku promowania siebie ( Patrz, jaki on sprytny, jak sobie radzi, moja krew!) dzieci milkną. Budują kokon ( jak motyle dzieci) i wyczekują spokojniejszych, lepszych dla siebie czasów.

Czas, to coś, co stymuluje i pobudza do działania albo obezwładnia i odbiera mowę lub umiejętność samodzielnego działania. Sztywny gorset niemożności to pancerz na złe emocje i atak innych. Przejaw niezgody na działanie w stresie. Niestety to cena, jaką płacą dzieci niegustujące w podróżach „bez trzymanki”.

Dla nich właśnie nasza szkoła tworzy możliwość poznawania świata w ich tempie i na innych warunkach. Pomagamy dzieciom rozbijać kokon strachu, nieśmiałości lub złości. Odbudowujemy poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Cierpliwie czekamy na efekty naszej wspólnej pracy. Pewne jest, że będziemy dumni z każdego „wyzwolonego motyla”.

P.S.

Właśnie kolejny uczeń zaczął rozwijać skrzydła: jest bardziej ufny, kreatywny, zaczął mówić i śpiewać. To dobry początek na sukces. „Brawo my!”

integracja zobowiązuje

Integracja-1Integracja-10Integracja-2Integracja-3

Integracja-4Integracja-5Integracja-6Integracja-7

Integracja-8Integracja-9

 

 Dorośli mówią o trudnych czasach. Czas: „Nie mamy czasu. Pospiesz się szybciej, spóźnimy się, co się tak grzebiesz!? Nie marudź!” -Tak, z pewnością szybciej i szybciej. Więcej i więcej...

Nie rozmawiamy, tylko rozkazujemy. Nie słuchamy, bo wykrzykujemy swoje racje, potrzeby, frustracje.

A nasze dzieci?- Robią to samo, tylko na swój dziecięcy sposób: krzyczą, tupią, płaczą żałośnie lub teatralnie wrzeszczą, popychają się, nie patrzą, tylko przemykają wzrokiem. Przyzwyczajone do pracy na rozkaz: start i finał. Koniecznie nagroda. Z łatwością zapominają o planowaniu. Refleksja?- Po co? Przecież są „ na rozkaz”. Szybko, to znaczy sprawnie i karnie. Głośno, to nas zauważą. Na koniec gest podległości dorosłemu i jest nagroda. Jak nie, to najlepiej awantura z argumentem, że zawsze nagroda była, więc powinno być tak jak zawsze, bo schemat, to schemat A schemat, to szybciej, bo to walka o czas.

Szybciej i szybciej, bo nie mamy czasu...

I wtedy „wpadają” do mnie wbiegając na palcach, bo to szybciej i mocniej. Rozpychają się łokciami, bo tak sprawniej. Krzyczą, bo to pewnik, że zaistnieją... A w środku pani, która ma czas. Zatrzymała go dla każdego, zaczarowała w zapachu lawendy, błysku kryształowej kuli z małej fontanny, kolorowych apaszkach i dużych gumowych piłkach. Powietrze jest rozhuśtane „ łapaczami” pomysłów na dobre myśli. Jest miejsce na oddech, zabawę i czas na rozmowę. Oczywiście przy okazji dbamy o jakość i dobrą formę naszej rozmowy nie na czas. Dzieci uczą się rozmawiać, słuchać i szanować innych. Dostają potrzebny im czas na rozwagę, pomysłowość.

My na Mistrzostwach Europy

Otwarte Mistrzostwa Europy w biathlonie IBU zakończone. Trochę żal, że wszystkie dobre emocje z tym wydarzeniem związane już za nami. Jeszcze przed oczami mamy startujących, wybitnych biathlonistów. Na trybunach różnobarwny tłum kibiców, którzy z zapałem dopingowali zawodników, niezależnie z jakiego kraju pochodzili, czy z Polski, czy z Rosji, Ukrainy, Litwy, czy z dalekiej Mongolii, Brazylii, czy Stanów Zjednoczonych. Jest perspektywa, że ta spektakularna impreza sportowa i inne podobnej rangi, na stałe zagoszczą w Dusznikach-Zdroju.

Z nieukrywaną dumą uczestniczyłam w tych wydarzeniach. Z radością patrzyłam na całą rzeszę naszych uczniów, nauczycieli i pracowników, którzy wystąpili w charakterze Wolontariuszy. A wolontariat, to przecież jeden z priorytetów Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Fantastycznie oglądało się na żywo i w Polsat Sport relacje, w których co chwilę można było zobaczyć kogoś znajomego.

Nasza anglistka Aneta Ożga w czasie otwarcia IBU w Rynku, wykazała prawdziwy talent w tłumaczeniach symultanicznych. Trenerka Kinga Goraj stanęła na czele potężnej grupy wolontariuszy. Miała do spełnienia wyjątkową funkcję logistyczną.

Miło było zobaczyć na ekranie twarz naszego informatyka i wuefisty Macieja Berezeckiego, który zajmował się sprawdzaniem i znaczeniem nart. Mniej widoczne, bo ukryte na stanowiskach sędziowskich obsługujących strzelnicę, pracowały Bożena Janukowicz, Eleonora Sokala i Marzena Stepnowska.

Trener Bogusław Hacuś uczestniczył z uczniami w TV Testrace. Telewizja testowała ustawienie kamer oraz grafikę ekranową, a na trasie rywalizowali biathloniści i biathlonistki z SMS Duszniki-Zdrój. Pięknie się prezentowali. Byli bardzo przejęci, czuli przedsmak wielkiej rywalizacji. Kto wie, może kiedyś podobnie jak nasza absolwentka Weronika Nowakowska, dostąpią zaszczytu reprezentowania Polski na mistrzostwach świata i zdobędą tam medal.

Pani Weronika Nowakowska każdego dnia występowała w roli eksperta. W zainicjowanym w nowym budynku technicznym, studiu Polsat Sport, czuła się jak ryba w wodzie. Pani Weronika, to nie tylko biathlonowy talent, ale także talent dziennikarski. Delikatna i jednocześnie silna, filigranowa, młoda kobieta jest najpiękniejszym sportowym Ambasadorem naszej Szkoły i Dusznik-Zdroju.

Dyrektor MOKiS pani Agnieszka Uznańska też jest związana z naszą Szkołą Mistrzostwa Sportowego. Myślę, że jej praca na rzecz IBU, to bezsprzecznie prawdziwe mistrzostwo świata. Szczerze podziwiam jej talent organizacyjny. Siły starczyło jej pewnie dlatego, że ciągle trenuje. Między innymi narciarstwo biegowe :)

Ogrom pracy na rzecz zawodów IBU wykonał konserwator Zdzisław Jarosiński, który od wielu tygodni pracował przy trasach.

24 uczniów z klas biathlonowych, ale też i tych nie związanych ze sportem musiało odgrywać bardzo różne role. Od muflonów – maskotek zawodów, po obsługę techniczną, hostessy uczestniczące przy dekoracjach, po takich którzy brali udział w odśnieżaniu i naśnieżaniu :)

Pozostałym, których nie rozłożył szalejący wirus grypy, przypadła rola kibiców. A kibicowaliśmy pod hasłem: „Biathlon to nasza pasja”.

IBU-Wolontariat-5 IBU-Wolontariat-24IBU-Wolontariat-26IBU-Wolontariat-18

IBU-Wolontariat-8IBU-Wolontariat-14IBU-Wolontariat-20IBU-Wolontariat-16

Profesjonalizm, jeszcze raz profesjonalizm był widoczny w relacjach Polsat Sport. Niezliczoną ilość razy powtórzono słowo Duszniki. Nie szczędzono pochwał dla organizatorów. Piękne ujęcia miasta, tras. Ciekawe rozmowy z zawodnikami, trenerami, fotografami, działaczami biathlonu, ale i także z kibicami, bardzo urozmaiciły telewizyjny przekaz.

Ekipa Polsat Sport dotarła także do naszej szkoły. Wspólnie z trenerem Hacusiem oraz psychologiem sportu Arturem Góreckim, opowiadaliśmy o szkole, treningach, utalentowanych absolwentach i o nadziejach jakie pokładamy w Kamili Żuk, najmłodszej członkini kadry narodowej.

IBU-Wolontariat-13 IBU-Wolontariat-10 IBU-Wolontariat-11 IBU-Wolontariat-19

Nie sposób pominąć jeszcze jednej osoby związanej ze szkołą, a w sposób wyjątkowy zaangażowanej w wielkie dusznickie biathlonowe święto. Mowa tu o absolwencie dusznickiego Liceum, burmistrzu Piotrze Lewandowskim. Młode spojrzenie, europejski rozmach i realizacja marzeń o promowaniu Dusznik-Zdroju w nieszablonowy sposób. W kategorii : „Realizacja rzeczy niemożliwych” - platynowy medal :)

Myślę, że tych kilka pięknych, styczniowych dni pozwala nam wszystkim nabrać przekonania, że mieszkać, uczyć się, uprawiać sport i pracować w Dusznikach, to brzmi dumnie.

Już zaczynamy poważnie myśleć, jak wykorzystać wszystkie doświadczenia związane z IBU na przyszłość.

IBU-Wolontariat-22 IBU-Wolontariat-6 IBU-Wolontariat-1 IBU-Wolontariat-2

Chopinalia 2017 - Regulamin Konkursu Plastycznego

Wsi spokojna, wsi wesoła – wędrówki

szlakiem Oskara Kolberga”

W ramach projektu: „CHOPINALIA 2017”

REGULAMIN

Drogie dzieci, drodzy uczniowie, nauczyciele!

Po raz piąty zapraszamy do udziału w naszym projekcie kulturowym przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalistów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych, miłośników muzyki Fryderyka Chopina i ….sztuki ludowej.

W tym roku inspiracją dla prac konkursowych jest polski folklor, temat tak chętnie podejmowany przez wielu twórców. Barwy i rytmy polskiej wsi fascynowały i fascynują nadal komozytorów, plastyków, poetów, gdyż w poszukiwaniu naszej tożsamości ścieżka zawsze zaprowadzi nas do samego źródła. Chwyćcie zatem za dłoń etnografa Kolberga i zaczarowani kulturą ludu stwórzcie własne dzieła.

Prosimy o zapoznanie się z poniższym regulaminem.

1. Organizator

Organizatorem konkursu jest Miejski Zespół Szkół w Dusznikach – Zdroju. Osoba odpowiedzialna - Agnieszka Gbyl. /tel. 609623360/.

2. Cel konkursu

Celem konkursu jest kształtowanie wrażliwości muzycznej uczniów oraz upowszechnianie wiedzy wśród dzieci i młodzieży o polskim folklorze i jego znaczeniu dla kultury narodowej.

Konkurs odbywa się w pięciu kategoriach:

I - Przedszkole

II - Szkoła Podstawowa klasy I – III

III - Szkoła Podstawowa klasy IV-VI

IV - Gimnazjum klasy I – III

V - Szkoły ponadgimnazjalne

3. Tematyka

Motywem przewodnim tegorocznych prac jest polska kultura ludowa: muzyka, taniec, tradycje, obrzędy, zwyczaje, stroje, baśnie, legendy, przysłowia, gusła, rzeźba, architektura itd. Inspiracją ma być również krajobraz wsi, barwy etnicznych regionów Polski i oczywiście człowiek żyjący w zgodzie z naturą.

4. Terminy

Konkurs trwa od 10.01.2017r. do 24.03.2017r.

Termin nadsyłania prac – do 24.03.2017r. na adres: Miejski Zespół Szkół, ul. Srzymierzonych 6, 57- 340 Duszniki - Zdrój, z dopiskiem konkurs plastyczny.

 

5. Wymogi formalne:

  • Technika prac:

Rysunek, praca malarska, wyklejanka, praca przestrzenna / rzeźba, instalacja/,

grafika /w tym również komputerowa/, kolaż, fotokolaż, plakat, prace fotograficzne /do trzech zdjęć/.

  • Praca konkursowa musi być wykonana samodzielnie przez dziecko, ucznia w czasie zajęć plastycznych, warsztatowych, bądź w domu.

  • Praca nie może być wykonana z produktów żywnościowych.

  • Maksymalny format pracy – A3, w przypadku projektów przestrzennych bez ograniczeń.

  • Na odwrocie pracy należy wpisać: imię i nazwisko ucznia, kategorię, nazwę szkoły i jej adres oraz telefon kontaktowya także imię i nazwisko opiekuna artystycznego.

  • Prace oceniane będą przez jury powołane przez Miejski Zespół Szkół w Dusznikach – Zdroju.

  • Uczestnik może zaprezentować maksymalnie jedną pracę.

  • Zgłoszenie prac do konkursu jest równoznaczne z przekazaniem praw autorskich do nich na rzecz organizatora oraz do publikacji na stronie internetowej i prezentacji na stacjonarnej wystawie.

  • Dane osobowe uczestników będą wykorzystane wyłącznie w celu wyłonienia zwycięzców, podanie danych osobowych przez uczestnika i reprezentowaną przez niego szkołę jest wyrażeniem zgody na opublikowanie jego nazwiska w Internecie i na wystawie na terenie placówki organizującej konkurs.

  • Ogłoszenie wyników oraz wręczenie dyplomów i nagród nastąpi podczas finału imprezy „CHOPINALIA 2017”.

Odwołane zebrania dla Rodziców

W związku z bardzo wysoką absencją nauczycieli spowodowaną epidemią grypy, odwołuję zabrania z rodzicami zaplanowane na dzień 25 stycznia 2017 r. w Liceum i Gimnazjum oraz na dzień 26 stycznia 2017 r. w Szkole Podstawowej.
Nowy termin zebrań to 8 lutego 2017 r. dla rodziców uczniów Liceum i Gimnazjum oraz 9 lutego 2017 r. dla rodziców uczniów Szkoły Podstawowej.
.Renata Brodziak - dyrektor MZS

Leśne trofea

W ramach projektu „Nauka poszła w las” klasa 3A wzięła udział w „II Przeglądzie Leśnej Twórczości Dziecięcej”, który odbył się w Szczytnej. Wzięło w nim udział 8 szkół podstawowych z obszarów podległych Nadleśnictwu Zdroje – organizatorowi konkursu. Przygotowania trwały długo, bo też ambitni trzecioklasiści postanowili wystartować we wszystkich konkurencjach. Było ich cztery: „Odgłosy lasu”, „Leśna piosenka”, „Taniec zwierzaka” i „Słowo na temat lasu”. Rywalizacja była zacięta, a poziom poszczególnych uczestników naprawdę wysoki. Mimo wszystko nasi reprezentanci dali radę! Wyśpiewali 2 miejsce piosenką „Koncert leśnych zwierząt” i wytańczyli 1 miejsce, wykonując taniec pt. „Myszołowy ruszają na łowy”. W ogólnej klasyfikacji nasza szkoła uzyskała 2 miejsce, zdobywając kamerę cyfrową. Tym razem nauka nie poszła w las

.Leśne trofea-1  Leśne trofea-2  Leśne trofea-3  Leśne trofea-4  Leśne trofea-5

 

Portret wspólny przyjaciół szkoły

Zapraszamy wszystkich do umieszczenia swojego zdjęcia. Wystarczy kliknąć w wybrane miejsce by przesłać plik.