Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

kodowanie


 

Wiadomości ze szkoły

Powitanie wiosny

W kalendarzu już wiosna, a za oknem … no cóż. Może właśnie dlatego, w tym roku bardzo kolorowo i śpiewająco przywoływaliśmy wiosnę.
W sali gimnastycznej, w białym budynku zaczęliśmy od zabawy muzyczno-ruchowej, zaproponowane przez panią pedagog. Następnie każda klasa zaprezentowała wybraną przez siebie piosenkę ludową. Po popisach wokalnych odbył się pokaz mody wiosennej, w szczególności nakryć głowy. Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia wiosny było unicestwienie w Bystrzycy Dusznickiej kukły, symbolizującej zimę. Oj, nie chciała odpłynąć. Czyżby zimowa aura zadomowiła się na dłużej?


Za pomoc w przygotowaniu imprezy, serdecznie dziękuję rodzicom oraz wychowawcom klas I – III.

dzień wiosny 2018-7 dzień wiosny 2018-6 dzień wiosny 2018-5 dzień wiosny 2018-4

dzień wiosny 2018-3 dzień wiosny 2018-2 dzień wiosny 2018-1

 

Pipi - najsilniejsza dziewczynka na świecie

Pippi. Skąd się wzięła najsilniejsza dziewczynka na świecie” pod takim hasłem 16 marca odbyły się warsztaty prowadzone przez Panią Justynę Czechowską tłumaczkę literatury szwedzkiej , w których wzięli udział uczniowie klasy 2a i 3 b. Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały historii Pipi oraz fragmentu książki przeczytanego przez Panią Justynę. W drugiej części warsztatów chętni uczniowie losowali karteczki z literkami i za pomocą swojego ciała próbowali odtworzyć literkę, aby pozostali mogli ją odgadnąć. Następnie podzielili się na grupy , odszukiwali pytania rozmieszczone w klasie i pisali na nie odpowiedzi. W nagrodę za pracę i zaangażowanie otrzymali książeczki i kolorowanki przedstawiające Pipi. Dzieci miło spędziły czas, na pewno nie jeden uczeń sięgnie po książkę, aby przeczytać o ciekawych przygodach Pipi i jej przyjaciół.

Pipi-1 Pipi-2 Pipi-3 Pipi-4

Pipi-5

Ćwiczenia z autoprezentacji

Kompetentny pracownik na rynku pracy to taki, który posiada sztukę autoprezentacji, czyli umiejętność prezentowania swojej osoby w taki sposób, jakiego oczekują pracodawcy. Uczniowie I klasy LMS w ramach przedmiotu „Podstawy przedsiębiorczości” mieli okazję zaobserwować mocne i słabe strony swojej autoprezentacji w trakcie uczestnictwa w projekcie „Cechy idealnego lidera”. Projekt i ćwiczenie zostało zaprojektowane tak, aby poprzez obserwację nagranych materiałów umożliwić uczestnikom zapoznanie się z tematyką skutecznej autoprezentacji, a także nabyć niezbędne umiejętności z tego zakresu. Dodatkowo formuła ćwiczeń została stworzona w taki sposób, aby zmotywować młodych ludzi poprzez:

1. oparcie ćwiczeń na zdarzeniach konkretnych, a nie abstrakcyjnych (liderzy występują w każdej grupie społecznej, także w grupie rówieśniczej);

2. wykorzystanie metod opartych na aktywizacji i uczestnictwie;

3. wywoływanie emocji u uczestników;

4. zaskoczenie uczestników, prezentowanie efektów, których się nie spodziewają.

Warsztaty dotyczące autoprezentacji, lekcje prowadzone metodami aktywizującymi (tworzenie haseł i plakatów reklamowych), rozwiązywanie problemowych zadań i inne – są ciekawe, gdyż pobudzają zainteresowania młodych ludzi oraz motywują ich do efektywnej pracy.

O ZUS na lekcjach przedsiębiorczości

Na lekcjach przedsiębiorczości uczniowie klasy 1 Liceum Ogólnokształcącego w Miejskim Zespole Szkół w Dusznikach-Zdroju wzięli udział w zajęciach na temat ubezpieczeń społecznych i ZUS-u. Jaki wpływ ubezpieczenia mają na nasze życie, dlaczego niektóre z ubezpieczeń są obowiązkowe, jak zarejestrować firmę w ZUS, czym są ubezpieczenia dobrowolne, jakie są zasady rozliczania składek na ubezpieczenie społeczne i czym jest e-ZUS dla przedsiębiorczych – te praktyczne narzędzia dla osób podejmujących własną działalność uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół w Dusznikach-Zdroju poznali na lekcji przeprowadzonej przez Kierownik Obsługi Klienta Oddziału ZUS w Kłodzku - Panią Katarzynę Kapinos-Kiertucką. Pani Kierownik przekazała uczniom ogromną wiedzę praktyczną, publikacje z zakresu rejestracji firmy w ZUS oraz materiały dotyczące rejestracji firmy w ZUS, wysokości składek, zasad naliczania emerytur, które mają zabezpieczyć byt na starość tym osobom, które ze względu na wiek nie mogą już pracować i innych zagadnień związanych z ZUS.

Uczniowie z chęcią dopytywali się o różne informacje oraz uczyli się przełamywać stereotypy. Byli bardzo zainteresowani tematyką lekcji, którą Pani Katarzyna Kapinos-Kiertucka przeprowadziła w miłej atmosferze, wyjaśniając wszystkie wątpliwości związanych ze stereotypami na temat ZUS-u. Bardzo dziękujemy za interesujące i ciekawe spotkanie.

 ZUS-1

Złota Kamila

Dzień 1 marca 2018 r. zapamiętamy w naszej dusznickiej szkole na długo i to nie z powodu utrzymujących się od tygodnia siarczystych mrozów. Atmosferę rozgrzała wymarzona wiadomość, która dotarła do nas z estońskiej miejscowości Otepää, gdzie trwają Mistrzostwa Świata Juniorów w biathlonie. Nasza Absolwentka Kamila Żuk zdobyła złoty medal i tytuł mistrzyni świata w biegu indywidualnym na 12,5 km. Łzy wzruszenia, okrzyki radości, ożywione sportowe dyskusje, przeglądanie portali sportowych, to reakcja trenerów, nauczycieli i uczniów na przekaz z dalekiej Estonii.

Dziś nasza Kamila była bezkonkurencyjna. Zdeklasowała pozostałe zawodniczki, nie miała sobie równych, a jej przewaga nad Ukrainką Anną Krywonos oraz Rosjanką Iriną Kazakiewicz wyniosła ponad trzy minuty, co w tej konkurencji jest rzadkością. Kamila swoją sportową klasę pokazała już na Zimowych  Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu. Chociaż sztafeta mieszana, w której startowała zdobyła dopiero 16 pozycję, występ Kamili był doskonałym debiutem. Na swojej zmianie zaprezentowała się rewelacyjnie. Uzyskany czas  był bliski, czasom osiąganym przez słynną  Laurę Dahlmeier.

Kamila pojawiła się w naszym Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego w 2013 r. Od samego początku trener Bogusław Hacuś wróżył jej wielką karierę. Podobne zdanie miał odpowiedzialny za szkolenie strzeleckie trener Roman Sokala. Powtarzali, że właśnie ona ma wszystkie cechy, które pozwolą jej sięgać po najwyższe podium z medalem olimpijskim włącznie. Determinacja, pracowitość, skromność, wola walki i bezsprzeczny talent, to wszystko można przypisać naszemu "Żuczkowi". Ujmująca, drobna postać Kamili, piękny uśmiech, otwartość i sportowe sukcesy, to sprawiło, że my jej nauczyciele możemy z całym przekonaniem powiedzieć, że jesteśmy z niej dumni. Kamila była też doskonałą, ambitną uczennicą, stypendystką Prezesa Rady Ministrów. Realizowała indywidualny tok nauczania.  Liceum ukończyła z wyróżnieniem. Uzyskała także bardzo dobre świadectwo maturalne.

Kamila wielokrotnie swoimi startami sprawiała całej społeczności szkolnej powody do radości. Doskonale pamiętamy jej udział w zawodach Baltic Cup w szwedzkim Östersune w 2015 r. , gdzie w sprincie zdobyła złoty medal, a srebrny  w biegu na dochodzenie. W projekcie "Celuj w Igrzyska" zdobywała przez kolejne lata pierwsze miejsce. Kamila jest medalistką seniorskich mistrzostw Polski w biathlonie  w 2015 roku. Z klubem MKS Duszniki-Zdrój, startując w składzie z Darią Bernacką, Karoliną Turkowicz i Pauliną Krzyżak zdobyła brązowy medal w biegu sztafetowym kobiet. Dwa lata później została mistrzynią kraju w biegu pościgowym. Rewelacyjne wyniki przyniósł rok 2016, gdzie w Mistrzostwach Polski w biathlonie letnim w kategorii Juniorek zdobyła 3 złote medale, a kategorii seniorek medal srebrny i brązowy. W lutym 2017 zdobyła brązowy medal Mistrzostw Europy Juniorów w biegu sprinterskim.

Gratulujemy Kamili tytułu Mistrzyni Świata w biegu indywidualnym. Słowa uznania należą się także jej szkolnym trenerom Bogusławowi Hacusiowi i Romanowi Sokali.

Kamila Żuk jest doskonałym przykładem na to, że nasza Dusznicka Szkoła wychowuje Mistrzów.

3 marca 2018 r. Wiadomość z ostatniej chwili. Kamila uzyskała historyczny wynik. Jako pierwsza Polka zdobyła drugi złoty medal na Mistrzostwach Świata Juniorów, tym razem w sprincie :)

4 marca 2018 r. Uzupełniamy informację. Do dwóch złotych medali Kamilka dołączyła srebrny w biegu pościgowym. Nasza Multimedalistka :)

 

Uczniowie SMS-1  Gala Tukany 2016-16 Gala Tukany 2016-17 Uczniowie SMS-56

Szkolna spartakiada zimowa

 1 marca absolwentka MZS - Kamila Żuk, zdobyła Mistrzostwo Świata Juniorów w biatlonie! 
Kilka dni wcześniej, 27 marca, w szkole podstawowej odbyła się spartakiada zimowa, podczas której startowali być może przyszli następcy Kamili czy Weroniki Nowakowskiej.
     W spartakiadzie wzięli udział uczniowie klas III-VI, natomiast młodsi zasiedli na trybunach by dopingować starszych kolegów. Uczniowie rywalizowali w 2 konkurencjach: indywidualnie w turnieju strzeleckim z karabinków laserowych i drużynowo w sztafetach.
    W turnieju strzeleckim wyłoniono mistrzów w danym roczniku, natomiast w sztafetach ścigały się klasy III z IV, V z VI. Sztafety okazały się najbardziej emocjonujące. Uczniowie mieli okazje poczuć się niemalże jak podczas zawodów Pucharu Świata. Biegowo pokonywali wyznaczoną trasę, po czym udawali się na strzelnicę. Za każdy niecelny strzał czekały ich rundy karne. Sztafety, które jako pierwsze znalazły się na mecie mogły cieszyć się ze zwycięstwa,pozostałe walczyły do końca o jak najlepszy rezultat. Ich wysiłek został nagrodzony dyplomami i drobnymi upominkami. Nad przebiegiem zawodów czuwał zespół nauczycieli WF, oraz Pani Renata Pierzchała. Gratulujemy wszystkim uczniom ukończenia zawodów, wyniki prezentują się następująco.

Turniej Strzelecki

Klasy III
1m. Kewin Kudzbalski
2m. Bartosz Fiałkowski
3m. Wiktoria Naglik
3m. Ola Iwańska
3m. Julia Stama.
Klasy IV
1m. Martyna Niewiadomska
2m. Hanna Mazur
3m. Adam Nowakowski
Klasy V
1m. Mateusz Kijanka
2m. Maria Karmazyn
3m. Martyna Dudek
Klasy VI
1m. Martyna Bernacka
2m. Kamil Mielcarek
3m. Natalia Mądrzyk
SZTAFETY klas III i IV
1m. - klasa IVC
2m. - klasa IVA
3m. - klasa IIIA
4m. - klasa IV B
5m. - klasa III B
SZTAFETY klas V i VI
1m. - klasa VIA
2m. - klasa VA
3m. - klasa VI B
4m. - klasa VB
 
zimowa spartakiada-2 zimowa spartakiada-1 zimowa spartakiada-3 zimowa spartakiada-4
zimowa spartakiada-5 zimowa spartakiada-6 zimowa spartakiada-7 zimowa spartakiada-8
 

Portret wspólny przyjaciół szkoły

Zapraszamy wszystkich do umieszczenia swojego zdjęcia. Wystarczy kliknąć w wybrane miejsce by przesłać plik.