Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

 

Wiadomości ze szkoły

Zmiana terminu w konkursie plastycznym

Informujemy, że ze względu na duże zainteresowanie konkursem plastycznym "Wsi spokojna , wsi wesoła - śladami Oskara Kolberga" w ramach projektu kulturowego "Chopinalia" przesuwamy termin przesyłania prac na dzień 03 kwietnia 2017 r.

Chopinalia 2016-32 Chopinalia 2016-36 Chopinalia 2016-28 Chopinalia 2016-27

Zimowe zabawy na śniegu

Korzystając z zimowej aury, dla uczniów klasy III C, 3-go marca, zorganizowano wyjazd do Zieleńca. Dzieci pełne zapału i dobrego humoru aktywnie spędzały czas na świeżym powietrzu. Każdy miał sanki lub inny pojazd, na którym mógł zjeżdżać z górki, świetnie się przy tym bawiąc.Następnie w restauracji czekała na dzieci pyszna pizza i ciepła herbatka, którą przygotowali Państwo Zaczykowie.Dzieci ten dzień na pewno będą długo pamiętać i miło wspominać.

zimowe zabawy-3 zimowe zabawy-2 zimowe zabawy-1 zimowe zabawy-4 zimowe zabawy-5

"Chopinalia 2017"

Mamy zaszczyt zaprosić całą społeczność szkolną na "Chopinalia 2017". Najważniejsze wydarzenia będą miały miejsce w dniach od 29 do 31 marca 2017 r.

Chopinalia 2015-23 Chopinalia 2015-18 Chopinalia 2015-34 Chopinalia 2015-14

 Chopinalia 2015-10 Chopinalia 2015-17 Chopinalia 2015-8 Wernisaż 2015-2

W tym roku szkolnym przypada piąta edycja „Chopinaliów” poświęcona muzyce i postaci Fryderyka Chopina. Wybitny Kompozytor i jego dzieła stały się dla nas inspiracją do szerszego spojrzenia na epokę, w której tworzył, na kwestie dotyczące samej muzyki.

„Chopinalia” to projekt kulturowy, którego autorem, pomysłodawcą i organizatorem jest Miejski Zespół Szkół w Dusznikach-Zdroju. Grono nauczycielskie wraz z uczniami szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum, kreują to święto muzyki, szeroko rozumianej kultury muzycznej, której patronem jest postać nam duszniczanom szczególnie bliska – Fryderyk Chopin. W 1826 roku, będąc w Bad Reinerz na kuracji wraz z matką i siostrami, zostawił tu cząstkę swego geniuszu, który daje o sobie znać w sierpniu, podczas Festiwalu Chopinowskiego, a od pięciu lat również w naszej szkole, zwykle na przełomie lutego i marca.

            Tegoroczne, jubileuszowe „Chopinalia” nosić będą tytuł zaczerpnięty wprost z „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” Jana Kochanowskiego - „Wsi spokojna, wsi wesoła”. Pragniemy tym razem przybliżyć społeczności uczniowskiej polski folklor, kulturę ludową, która nadaje nam Polakom jedyny, niepowtarzalny charakter. Stanowi o naszym pochodzeniu, jest skarbnicą wiedzy, mądrości i dowodem na ścisły związek człowieka z naturą.

            W ramach projektu odbywać się będzie szereg działań inicjowanych przez nauczycieli we współpracy z Fundacją Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich, Przedszkolem Publicznym, Miejskim Ośrodkiem Kultury i Sportu, Fundacją Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich oraz Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.

Przedsięwzięcie objął swoim honorowym patronatem Dolnośląski Kurator Oświaty. Uzyskaliśmy także przychylność Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Odbędą się zatem: konferencja naukowa, warsztaty plastyczne, koncert z elementami tańców ludowych, zwyczajów, obrzędów. Chór szkolny „Tarantella” zaprezentuje pieśni ludowe oraz stylizowane piosenki współczesnych wokalistów, a młodzi pianiści wykonają utwory Fryderyka Chopina oraz innych polskich kompozytorów, których inspirowały swojskie nuty. Gimnazjaliści i licealiści wystawią „Lato w Nohant” Jarosława Iwaszkiewicza.

            W „Szkolnym skansenie”, do którego stworzenia zaprosimy społeczność miasta, zobaczyć będzie można wszystko to co stare, już dzisiaj zapomniane, niemodne, dziwne, zabytkowe, tym samym stworzymy pomost między przeszłością, a teraźniejszością.

           Polski folklor, to temat chętnie podejmowany przez wielu twórców. Barwy i rytmy polskiej wsi fascynowały i fascynują nadal kompozytorów, plastyków, poetów, gdyż w poszukiwaniu naszej tożsamości ścieżka zawsze zaprowadzi nas do samego źródła. W ogólnopolskim konkursie plastycznym, który już trwa, poprosiliśmy dzieci i młodzież, aby chwycili za dłoń etnografa Oskara Kolberga i zaczarowani kulturą ludu stworzyli własne dzieła. Tytuł konkursu brzmi: „Wsi spokojna, wsi wesoła – wędrówki szlakiem Oskara Kolberga”. Pod koniec marca nasze szkolne korytarze przybiorą iście odświętne szaty. Zamienią się w galerię, w której będziemy eksponować prace plastyczne z motywami ludowymi. Z głośników popłyną dźwięki polonezów, mazurków, kujawiaków. W sali kinowej będziemy wyświetlać filmy o Chopinie, a także ekranizację "Wesela" w reżyserii Andrzeja Wajdy.  

Do projektu w minionych latach udało się zaangażować wykładowców Akademii Muzycznej we Wrocławiu prof. Bogdana Makala, dr Olgę Ksenicz oraz studentów Wydziału Wokalnego. W projekcie uczestniczą także uczniowie Witolda Kozakowskiego utalentowanego gitarzysty, twórcy Gitariady i profesora Szkoły Muzycznej w Kłodzku.

W 4 konkursie plastycznym wzięło udział ponad 100 autorów prac z różnych regionów Polski.

Tematy kolejnych edycji „Chopinaliów”:

2013 – „Dzień dobry Panie Chopinie”

2014 – „Z Chopinem w drodze życia”

2015 – „Z Szafarni do Paryża”

2016 – „Muzyka zaklęta w instrumentach łagodzi obyczaje”

2017 – „Wsi spokojna, wsi wesoła…”.

W artykule wykorzystano zdjęcia z "Chopinaliów 2015" i "Chopinaliów 2016"

 Chopinalia 2016-23 Chopinalia 2016-30 Chopinalia 2016-25 Chopinalia 2016-28

 Chopinalia 2016-32 Chopinalia 2016-54 Chopinalia 2016-6 Chopinalia 2016-8

Bal w tropikach

Tropiki w Dusznikach w środku zimy? Tak, to możliwe dzięki niezrównanej, pełnej inwencji i zaangażowania Radzie Rodziców pod wodzą Pani Marzeny Mielcarek i Pana Krzysztofa Słupskiego.

25 lutego 2017 r. w urokliwym Dworku Chopina odbył się doroczny bal charytatywny na rzecz dusznickich szkół. Nie wiem, co na to wielki Kompozytor, ale tego wieczora zamiast mazurków i polonezów, było słychać iście gorące rytmy samby, rumby i rock and rolla. Na zaproszenie dyrekcji szkoły i Rodziców odpowiedziało blisko sto osób. Z wybiciem godziny 20:00 pojawili się pierwsi goście w barwnych, niezwykle pomysłowych, karnawałowych strojach. Bal zaszczycili: arabski szejk z piękną, egzotyczną księżniczką, para Murzynów prosto z Afryki równikowej. Zaskoczyły nas stroje żyrafy, papugi i pary przebranej w ...bambus i liany. Wiele strojów ozdabiały hawajskie naszyjniki w bajkowych kolorach. Mnie osobiście tropiki kojarzą się z wolnością i niekończącymi się wakacjami, dlatego wystąpiłam w kwiecistym stroju hipiski. Towarzyszył mi przystojny Jamajczyk z czarnymi dredami. Podobno trudno było mnie rozpoznać:)

Bal w tropikach-1 Bal w tropikach-2 Bal w tropikach-4 Bal w tropikach-6

Uczestników tropikalnej zabawy przywitali przewodniczący Rad Rodziców, którzy wystąpili w zabawnym skeczu o wypoczynku nad naszym Bałtykiem. Żartowali, że młody włodarz miasta działa z takim rozmachem, że wkrótce Duszniki-Zdrój uzyskają dostęp do morza, oby do jakiegoś ciepłego:)

Organizatorzy balu zadbali o każdy detal. Była piaszczysta plaża, leżaki, sprzedawcy lodów. Scena zamieniła się w wyspę porośniętą egzotycznymi kwiatami i palmami, po których wspinały się małpy. Sklepienie sali zwieńczyły barwne girlandy z papierowymi lampionami. Amatorzy dobrej zabawy, po wyczerpujących tańcach, mogli skorzystać z bufetu pełnego smakołyków. Dania główne wieczoru, to kotlet po hawajsku i zupa kokosowa. Wspaniale smakował powitalny drink z curacao i soku pomarańczowego.

Bal w tropikach-5 Bal w tropikach-3 Bal w tropikach-7

Ogromnym zainteresowanie cieszyła się loteria fantowa. Każdy los wygrywał, a każda wydana na balu złotówka przyczyniła się do finansowego sukcesu. Brawurowo prowadzone licytacje dostarczyły niesamowitych emocji. Szachy za 2000 zł, wczasy w Tunezji za podobną cenę, autko-zabawka za jedyne 300 zł, obrazy nauczyciela MZS pana Macieja Berezeckiego za 600 zł, magiczne prace uczennicy Weroniki Jarkowskiej, to tylko niektóre z wystawionych na aukcji przedmiotów.

W czasie balu losowano także nagrody - niespodzianki. Niektórym udało się wygrać wizytę w salonie kosmetycznym, innym przypadło zaproszenie na pyszną kolację do Bukowego Parku, Impresji, Dobrych Smaków, Pod Złotym Kasztanem. Byli też i szczęśliwcy, którzy zdobyli butelkę przedniego Porto. Zabawa trwała do białego rana.

W imieniu uczniów i nauczycieli dziękuję wspaniałym Rodzicom - organizatorom balu. Jesteście Wielcy. Całe przedsięwzięcie byłoby trudne do zrealizowania, gdyby nie liczne grono hojnych sponsorów. W szczególności dziękuję Państwu Krzysztofowi i Wioletcie Onyszczukom z hotelu Werona, Panu Robertowi Kowalowi z restauracji "Pod Złotym Kasztanem", Panu Mariuszowi Pieńkosowi z hotelu Impresja, Pani Katarzynie Wydrych oraz Panu Jackowi Szkudelskiemu z Nowej Gazety Gmin.

Nie wiem jeszcze jakie balowe atrakcje  przygotują Rodzice w przyszłym roku, ale znając ich kreatywność jestem w 100% przekonana, że warto  będzie tam być. Już zamówiłam bilety :)

 

Z zacisza gabinetu terapeutycznego

Z zacisza gabinetu terapeutycznego, czyli znowu o magicznym czasie

Czasami w zgiełku promowania siebie ( Patrz, jaki on sprytny, jak sobie radzi, moja krew!) dzieci milkną. Budują kokon ( jak motyle dzieci) i wyczekują spokojniejszych, lepszych dla siebie czasów.

Czas, to coś, co stymuluje i pobudza do działania albo obezwładnia i odbiera mowę lub umiejętność samodzielnego działania. Sztywny gorset niemożności to pancerz na złe emocje i atak innych. Przejaw niezgody na działanie w stresie. Niestety to cena, jaką płacą dzieci niegustujące w podróżach „bez trzymanki”.

Dla nich właśnie nasza szkoła tworzy możliwość poznawania świata w ich tempie i na innych warunkach. Pomagamy dzieciom rozbijać kokon strachu, nieśmiałości lub złości. Odbudowujemy poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Cierpliwie czekamy na efekty naszej wspólnej pracy. Pewne jest, że będziemy dumni z każdego „wyzwolonego motyla”.

P.S.

Właśnie kolejny uczeń zaczął rozwijać skrzydła: jest bardziej ufny, kreatywny, zaczął mówić i śpiewać. To dobry początek na sukces. „Brawo my!”

Integracja zobowiązuje

Integracja-1Integracja-10Integracja-2Integracja-3

Integracja-4Integracja-5Integracja-6Integracja-7

Integracja-8Integracja-9

 

 Dorośli mówią o trudnych czasach. Czas: „Nie mamy czasu. Pospiesz się szybciej, spóźnimy się, co się tak grzebiesz!? Nie marudź!” -Tak, z pewnością szybciej i szybciej. Więcej i więcej...

Nie rozmawiamy, tylko rozkazujemy. Nie słuchamy, bo wykrzykujemy swoje racje, potrzeby, frustracje.

A nasze dzieci?- Robią to samo, tylko na swój dziecięcy sposób: krzyczą, tupią, płaczą żałośnie lub teatralnie wrzeszczą, popychają się, nie patrzą, tylko przemykają wzrokiem. Przyzwyczajone do pracy na rozkaz: start i finał. Koniecznie nagroda. Z łatwością zapominają o planowaniu. Refleksja?- Po co? Przecież są „ na rozkaz”. Szybko, to znaczy sprawnie i karnie. Głośno, to nas zauważą. Na koniec gest podległości dorosłemu i jest nagroda. Jak nie, to najlepiej awantura z argumentem, że zawsze nagroda była, więc powinno być tak jak zawsze, bo schemat, to schemat A schemat, to szybciej, bo to walka o czas.

Szybciej i szybciej, bo nie mamy czasu...

I wtedy „wpadają” do mnie wbiegając na palcach, bo to szybciej i mocniej. Rozpychają się łokciami, bo tak sprawniej. Krzyczą, bo to pewnik, że zaistnieją... A w środku pani, która ma czas. Zatrzymała go dla każdego, zaczarowała w zapachu lawendy, błysku kryształowej kuli z małej fontanny, kolorowych apaszkach i dużych gumowych piłkach. Powietrze jest rozhuśtane „ łapaczami” pomysłów na dobre myśli. Jest miejsce na oddech, zabawę i czas na rozmowę. Oczywiście przy okazji dbamy o jakość i dobrą formę naszej rozmowy nie na czas. Dzieci uczą się rozmawiać, słuchać i szanować innych. Dostają potrzebny im czas na rozwagę, pomysłowość.

 

Portret wspólny przyjaciół szkoły

Zapraszamy wszystkich do umieszczenia swojego zdjęcia. Wystarczy kliknąć w wybrane miejsce by przesłać plik.