Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

kodowanie


 

Wiadomości ze szkoły

"Chopinalia 2016"

Chopinalia 2015-21

Chopinalia 2015-26Z radością zamieszczam program tegorocznych "Chopinaliów". To czwarta edycja naszego autorskiego projektu kulturowego poświęconego popularyzacji muzyki i postaci Fryderyka Chopina. Wybitny Kompozytor i jego dzieła stały się dla nas inspiracją do szerszego spojrzenia na epokę, w której tworzył, na kwestie dotyczące samej muzyki. W tym roku skupiliśmy się na dźwięku, którego poszukiwać będziemy w instrumentach, w pięknych lirykach pełnych onomatopei. Muzyka i instrumenty miały  też znaleźć swój wyraz w pracach plastycznych i grafice komputerowej. Z niecierpliwością czekamy na "Turniej Historyków". Jakie wykłady przygotują dla Uczniów nasi utalentowani Nauczyciele, wkrótce się przekonamy. W czasie trwania "Chopinaliów" zwykłe-niezwykłe lekcje będą pełne muzycznych niespodzianek. Na fizyce dźwięk będzie rozpatrywany jako zjawisko fizyczne, dowiemy się jakie prawa nim kierują.  W gabinecie geograficznym zaprosimy uczniów na wędrówkę po Europie śladami Chopina. Nauczyciele języków obcych przygotowali projekty umożliwiające kształcenie nie tylko umiejętności lingwistycznych, ale także muzycznych. Informatycy udowodnią wyższość grafiki komputerowej, nad tą konwencjonalną. Nauczą też jak tworzyć muzykę elektroniczną. Muzeum Papiernictwa, włączając się do projektu zaproponowało warsztaty techniką decoupage. Punktem kulminacyjnym całego przedsięwzięcia będzie koncert z udziałem naszych Uczniów i znakomitego gościa Witolda Kozakowskiego utalentowanego gitarzysty, twórcy Gitariady i profesora Szkoły Muzycznej w Kłodzku. Jak połączyć dźwięk gitary z dźwiękiem fortepianu i jak odnieść to do postaci Chopina okaże się już niebawem.

Trwają wielkie przygotowania. Za chwilę szkolne korytarze zamienią się w niepowtarzalną galerię, w której z głośników będą sączyć się preludia i mazurki.

Zapraszamy na nasze szkolne muzyczne Święto. Warto przekonać się, że muzyka zaklęta w instrumentach łagodzi obyczaje.

Program „Chopinaliów 2016”

hasło projektu „Muzyka zaklęta w instrumentach”

Projekt kulturowy poświęcony popularyzacji postaci i twórczości Fryderyka Chopina

25.01.2016r. do 15.03.2016r. r.Konkurs plastyczny: - organizator konkursu – Agnieszka Gbyl – nauczyciel przedmiotów artystycznych

22-23 marca 2016 r. - godz. 16:00 warsztaty kulinarne pod hasłem „Nutki Chopina” - Joanna Dąbrowska, Jolanta Róziewska-Lelo, Dorota Nowakowska, Beata Gajewska

30 marca 2016 r.

godz. 11:00 – Konferencja naukowa „Chopinalia 2016” - sala Webera siedziba Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich – uczniowie Gimnazjum i Liceum - „Turniej Historyków” - Ryszard Grzelakowski - prezes Towarzystwa Miłosników Dusznik-Zdroju,  Robert Cetanrowicz, Leszek Jarkowski i Wiktor Kotarski – nauczyciele historii

godz. 08:45 – Quiz o Chopinie – Aleksandra Rola – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej

31 marca 2016 r. Finał „Chopinaliów 2016”

godz. 9:30 – Koncert połączony z montażem słownym „„Muzyka zaklęta w instrumentach”w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej – Dworek Chopina – scenariusz: Izabela Wyciszkiewicz – nauczycielka języka polskiego, Ludmiła Jastrzębska – nauczycielka matematyki, oprawa multimedialna Leszek Jarkowski – nauczyciel historii

oprawa muzyczna – Agnieszka Gbyl – nauczycielka przedmiotów artystycznych, dyrygent chóru „Tarantella”

godz. 12:00 – Koncert połączony z montażem słownym „Muzyka łagodzi obyczaje” w wykonaniu uczniów Gimnazjum i Liceum - Dworek Chopina, scenariusz: Bogusława Ryczek, Dorota Axmann-Fabia – nauczycielki języka polskiego

oprawa muzyczna – Agnieszka Gbyl – nauczycielka przedmiotów artystycznych, dyrygent chóru „Tarantella”

Gość honorowy koncertów prof. Bogdan Makal – dziekan Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu, dr hab. Olga Ksenicz - wykładowca Akademii Muzycznej oraz Witold Kozakowski Absolwent wydziału pedagogiczno-artystycznego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz Akademii Muzycznej we Wrocławiu (wydział instrumentalny, specjalność gitara). Dwukrotny stypendysta władz hiszpańskich. Twórca festiwalu gitarowego Gitariada z uczniami, którzy wystąpią z koncertem pokazującym magię brzmienia instrumentów.

01 kwietnia 2016 r. - godz. 9:45

„Historia Frycka, czyli jak Chopin był dzieckiem” - Inscenizacja z pokazem multimedialnym – Anna Olczyk, Katarzyna Łuczko – nauczycielki Szkoły Podstawowej

01 kwietnia 2016 r.

godz. 08:00 – Warsztaty artystyczne techniką decoupage „Chopin w sztuce” - Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju – prowadzący Dorota Zielińska-Pytlowany – Dział Naukowo-Oświatowy Muzeum

30 marca 2016 r. - 01 kwietnia 2016 r.

Lekcje języka angielskiego z wykorzystaniem metody TEA – prowadzący Aneta Ożga – nauczycielka języka angielskiego – Gimnazjum i Liceum

Lekcje języka angielskiego prowadzone metodą projektu – Tworzenie tablicy edukacyjnej- prowadzący Patrycja Kotarska, Berenika Dwornikowska – nauczycielki języka angielskiego – Szkoła Podstawowa, Gimnazjum

Lekcje języka niemieckiego – Muzyka polska, a muzyka niemiecka w okresie chopinowskim – prowadzący Maria Stwertetschka – nauczycielka języka niemieckiego Gimnazjum, Liceum

Lekcje geografii – Śladami Chopina po Europie – Waldemara Tobiczyk - nauczycielka geografii - Gimnazjum, Liceum

Lekcje fizyki – W świecie dźwięków, czyli „fizycznie” o muzyce. - prowadzący – Renata Rajzer – nauczycielka fizyki - Gimnazjum, Liceum

Warsztaty muzyczno-matematyczne kl. VI – prowadzący Barbara Fornalczyk – nauczycielka matematyki – Szkoła Podstawowa

Chopin oczami dziecka – zajęcia z komputerem – prowadzący Marzena Stepnowska – nauczycielka informatyki – Szkoła Podstawowa

Chopin w grafice komputerowej, kompozycje muzyki komputerowej – prowadzący Maciej Berezecki - nauczyciel informatyki - Liceum i Gimnazjum

Lekcje biblioteczne połączone z wystawą książek o Chopinie i muzyce – Bożena Janukowicz, Izabela Wyciszkiewicz – Szkoła Podstawowa

30 marca 2016 r. - 01 kwietnia 2016 r. - projekcje filmów poświęconych Chopinowi – sala 24 Liceum

07 kwietnia 2016 r. godz. 14:00 - wernisaż prac konkursowych „Muzyka zaklęta w instrumentach”

Instytucje wspierające projekt „Chopinalia 2016 r.” - Urząd Miasta w Dusznikach-Zdroju, Fundacja Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich, Miejski Ośrodek Kultury i Sportu, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, Festiwal Gitarowy Gitariada, Rada Rodziców Miejskiego Zespołu Szkół.

 

Portret wspólny przyjaciół szkoły

Zapraszamy wszystkich do umieszczenia swojego zdjęcia. Wystarczy kliknąć w wybrane miejsce by przesłać plik.