Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

kodowanie


 

Wiadomości ze szkoły

Integracja zobowiązuje

Integracja-1Integracja-10Integracja-2Integracja-3

Integracja-4Integracja-5Integracja-6Integracja-7

Integracja-8Integracja-9

 

 Dorośli mówią o trudnych czasach. Czas: „Nie mamy czasu. Pospiesz się szybciej, spóźnimy się, co się tak grzebiesz!? Nie marudź!” -Tak, z pewnością szybciej i szybciej. Więcej i więcej...

Nie rozmawiamy, tylko rozkazujemy. Nie słuchamy, bo wykrzykujemy swoje racje, potrzeby, frustracje.

A nasze dzieci?- Robią to samo, tylko na swój dziecięcy sposób: krzyczą, tupią, płaczą żałośnie lub teatralnie wrzeszczą, popychają się, nie patrzą, tylko przemykają wzrokiem. Przyzwyczajone do pracy na rozkaz: start i finał. Koniecznie nagroda. Z łatwością zapominają o planowaniu. Refleksja?- Po co? Przecież są „ na rozkaz”. Szybko, to znaczy sprawnie i karnie. Głośno, to nas zauważą. Na koniec gest podległości dorosłemu i jest nagroda. Jak nie, to najlepiej awantura z argumentem, że zawsze nagroda była, więc powinno być tak jak zawsze, bo schemat, to schemat A schemat, to szybciej, bo to walka o czas.

Szybciej i szybciej, bo nie mamy czasu...

I wtedy „wpadają” do mnie wbiegając na palcach, bo to szybciej i mocniej. Rozpychają się łokciami, bo tak sprawniej. Krzyczą, bo to pewnik, że zaistnieją... A w środku pani, która ma czas. Zatrzymała go dla każdego, zaczarowała w zapachu lawendy, błysku kryształowej kuli z małej fontanny, kolorowych apaszkach i dużych gumowych piłkach. Powietrze jest rozhuśtane „ łapaczami” pomysłów na dobre myśli. Jest miejsce na oddech, zabawę i czas na rozmowę. Oczywiście przy okazji dbamy o jakość i dobrą formę naszej rozmowy nie na czas. Dzieci uczą się rozmawiać, słuchać i szanować innych. Dostają potrzebny im czas na rozwagę, pomysłowość.

 

Portret wspólny przyjaciół szkoły

Zapraszamy wszystkich do umieszczenia swojego zdjęcia. Wystarczy kliknąć w wybrane miejsce by przesłać plik.