Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

kodowanie


 

Wiadomości ze szkoły

"Chopinalia 2017"

Mamy zaszczyt zaprosić całą społeczność szkolną na "Chopinalia 2017". Najważniejsze wydarzenia będą miały miejsce w dniach od 29 do 31 marca 2017 r.

Chopinalia 2015-23 Chopinalia 2015-18 Chopinalia 2015-34 Chopinalia 2015-14

 Chopinalia 2015-10 Chopinalia 2015-17 Chopinalia 2015-8 Wernisaż 2015-2

W tym roku szkolnym przypada piąta edycja „Chopinaliów” poświęcona muzyce i postaci Fryderyka Chopina. Wybitny Kompozytor i jego dzieła stały się dla nas inspiracją do szerszego spojrzenia na epokę, w której tworzył, na kwestie dotyczące samej muzyki.

„Chopinalia” to projekt kulturowy, którego autorem, pomysłodawcą i organizatorem jest Miejski Zespół Szkół w Dusznikach-Zdroju. Grono nauczycielskie wraz z uczniami szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum, kreują to święto muzyki, szeroko rozumianej kultury muzycznej, której patronem jest postać nam duszniczanom szczególnie bliska – Fryderyk Chopin. W 1826 roku, będąc w Bad Reinerz na kuracji wraz z matką i siostrami, zostawił tu cząstkę swego geniuszu, który daje o sobie znać w sierpniu, podczas Festiwalu Chopinowskiego, a od pięciu lat również w naszej szkole, zwykle na przełomie lutego i marca.

            Tegoroczne, jubileuszowe „Chopinalia” nosić będą tytuł zaczerpnięty wprost z „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” Jana Kochanowskiego - „Wsi spokojna, wsi wesoła”. Pragniemy tym razem przybliżyć społeczności uczniowskiej polski folklor, kulturę ludową, która nadaje nam Polakom jedyny, niepowtarzalny charakter. Stanowi o naszym pochodzeniu, jest skarbnicą wiedzy, mądrości i dowodem na ścisły związek człowieka z naturą.

            W ramach projektu odbywać się będzie szereg działań inicjowanych przez nauczycieli we współpracy z Fundacją Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich, Przedszkolem Publicznym, Miejskim Ośrodkiem Kultury i Sportu, Fundacją Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich oraz Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.

Przedsięwzięcie objął swoim honorowym patronatem Dolnośląski Kurator Oświaty. Uzyskaliśmy także przychylność Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Odbędą się zatem: konferencja naukowa, warsztaty plastyczne, koncert z elementami tańców ludowych, zwyczajów, obrzędów. Chór szkolny „Tarantella” zaprezentuje pieśni ludowe oraz stylizowane piosenki współczesnych wokalistów, a młodzi pianiści wykonają utwory Fryderyka Chopina oraz innych polskich kompozytorów, których inspirowały swojskie nuty. Gimnazjaliści i licealiści wystawią „Lato w Nohant” Jarosława Iwaszkiewicza.

            W „Szkolnym skansenie”, do którego stworzenia zaprosimy społeczność miasta, zobaczyć będzie można wszystko to co stare, już dzisiaj zapomniane, niemodne, dziwne, zabytkowe, tym samym stworzymy pomost między przeszłością, a teraźniejszością.

           Polski folklor, to temat chętnie podejmowany przez wielu twórców. Barwy i rytmy polskiej wsi fascynowały i fascynują nadal kompozytorów, plastyków, poetów, gdyż w poszukiwaniu naszej tożsamości ścieżka zawsze zaprowadzi nas do samego źródła. W ogólnopolskim konkursie plastycznym, który już trwa, poprosiliśmy dzieci i młodzież, aby chwycili za dłoń etnografa Oskara Kolberga i zaczarowani kulturą ludu stworzyli własne dzieła. Tytuł konkursu brzmi: „Wsi spokojna, wsi wesoła – wędrówki szlakiem Oskara Kolberga”. Pod koniec marca nasze szkolne korytarze przybiorą iście odświętne szaty. Zamienią się w galerię, w której będziemy eksponować prace plastyczne z motywami ludowymi. Z głośników popłyną dźwięki polonezów, mazurków, kujawiaków. W sali kinowej będziemy wyświetlać filmy o Chopinie, a także ekranizację "Wesela" w reżyserii Andrzeja Wajdy.  

Do projektu w minionych latach udało się zaangażować wykładowców Akademii Muzycznej we Wrocławiu prof. Bogdana Makala, dr Olgę Ksenicz oraz studentów Wydziału Wokalnego. W projekcie uczestniczą także uczniowie Witolda Kozakowskiego utalentowanego gitarzysty, twórcy Gitariady i profesora Szkoły Muzycznej w Kłodzku.

W 4 konkursie plastycznym wzięło udział ponad 100 autorów prac z różnych regionów Polski.

Tematy kolejnych edycji „Chopinaliów”:

2013 – „Dzień dobry Panie Chopinie”

2014 – „Z Chopinem w drodze życia”

2015 – „Z Szafarni do Paryża”

2016 – „Muzyka zaklęta w instrumentach łagodzi obyczaje”

2017 – „Wsi spokojna, wsi wesoła…”.

W artykule wykorzystano zdjęcia z "Chopinaliów 2015" i "Chopinaliów 2016"

 Chopinalia 2016-23 Chopinalia 2016-30 Chopinalia 2016-25 Chopinalia 2016-28

 Chopinalia 2016-32 Chopinalia 2016-54 Chopinalia 2016-6 Chopinalia 2016-8

 

Portret wspólny przyjaciół szkoły

Zapraszamy wszystkich do umieszczenia swojego zdjęcia. Wystarczy kliknąć w wybrane miejsce by przesłać plik.