Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

kodowanie


 

Wiadomości ze szkoły

Chopinalia 2017- piąta edycja

Chopinalia” to projekt, który po raz piąty „wybrzmiał” w Miejskim Zespole Szkół w Dusznikach- Zdroju. Patronem tego święta kultury jest Fryderyk Chopin, postać szczególna, wybitna, tak bardzo związana z Dusznikami, historią i kulturą muzyczną naszego miasta. Piąta odsłona festiwalu miała swoją szczególną rangę – patronat Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Gościem honorowym na koncercie finałowym był Pan Mariusz Kałwak, kierownik Oddziału Wydziału Nadzoru Pedagogicznego w Wałbrzychu.

Każdego roku, podnosząc sobie coraz wyżej poprzeczkę, poszerzamy formułę projektu o nowe treści, zagłębiając się w życiorys naszego najwybitniejszego romantyka, badając wszelkie aspekty jego twórczości, inspiracji, powiązań rodzinnych, miłosnych...Poznajemy formy, które komponował, zaglądamy do wnętrza fortepianu , ale również szukamy muzyki zaklętej w innych instrumentach muzycznych. Ta „symfonia barw” zaprowadziła nas w tym roku na wieś, którą tak upodobał sobie najpierw mały Frycek, a później dojrzały Fryderyk.

Wsi spokojna, wsi wesoła,

Który głos twej chwale zdoła?

Kto twe wczasy, kto pożytki

Może wspomnieć za raz wszytki?

Tegoroczne, jubileuszowe Chopinalia nosiły tytuł zaczerpnięty wprost z „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” Jana Kochanowskiego - „Wsi spokojna, wsi wesoła”. Nauczyciele zaangażowani w kreowanie projektu przybliżyli społeczności uczniowskiej polski folklor, kulturę ludową, która nadaje nam Polakom jedyny, niepowtarzalny charakter. Stanowi o naszym pochodzeniu, jest skarbnicą wiedzy, mądrości i dowodem na ścisły związek człowieka z naturą. Opowieści o polskich tradycjach, obrzędach, zwyczajach, strojach, pieśniach, tańcach, gwarze itp., zdominowały lekcje, zajęcia - nie tylko humanistów, czy artystów - gdyż inwencja twórcza dusznickiego grona pedagogicznego, nie ma sobie równych.

W ramach projektu odbyło się szereg działań inicjowanych przez nauczycieli we współpracy m.in. z Przedszkolem Publicznym, Miejskim Ośrodkiem Kultury i Sportu oraz Muzeum Papiernictwa w Dusznikach - Zdroju.

Odbyły się zatem warsztaty plastyczne, prowadzone przez Panią Dorotę Zielińską Pytlowany, w czasie których uczniowie czerpali papier wtapiając w kartkę motywy ludowych wycinanek.

Dzięki uprzejmości Pana Andrzeja Merkura, Prezesa Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach- Zdroju, w Sali im. Webera odbyły się ciekawe wykłady prowadzone przez Panie: Agnieszkę Stwertetschkę oraz Dorotę Kawińską-Domurad, których tematem były motywy wsi w literaturze i sztuce, a Pan Robert Cetnarowicz wraz z uczennicami kl. III Gimnazjum - Dominiką Konarzycką i Weroniką Liberską - zaprezentował sylwetki wybitnych romantyków w kontekście ich tragicznej śmierci. Gość szczególny, który od samego początku towarzyszy nam i wspiera szkolną inicjatywę, Pan Ryszard Grzelakowski, z pasją opowiadał o wybitnych osobistościach, które odwiedziły Bad Reinerz, a całość jego prelekcji ilustrowały piękne zdjęcia autorstwa samego Miłośnika Dusznik.

Panie Bogusława Ryczek i Dorota Axmann - Fabia, wraz z gimnazjalistami i licealistami, wystawiły spektakl „Lato w Nohant”na motywach komedii autorstwa Jarosława Iwaszkiewicza. Brawurowa gra młodych aktorów zachwyciła publiczność zgromadzoną w Dworku Chopina.

W „Szkolnym Skansenie”, małym muzeum etnograficznym, do którego stworzenia zaprosiliśmy społeczność miasta, udało nam się zgromadzić wszystko to, co stare, już dzisiaj zapomniane, niemodne, dziwne, zabytkowe, tym samym stworzyliśmy pomost między przeszłością, a teraźniejszością. „Starocie” zachwyciły młodych, a starszych nastroiły sentymentalnie i przywołały miłe wspomnienia.

Punktem kulminacyjnym, a jednocześnie kończącym tegoroczne „Chopinalia” było widowisko „Wsi spokojna, wsi wesoła”. W zainicjowanej w Dworku Chopina wsi, działy się „sceny cudne”, można by powiedzieć za Kochanowskim:

Tam już pieśni rozmaite,

Tam będą gadki pokryte,

Tam trefne pląsy z ukłony,

Tam cenar, tam i goniony.

Uczniowie zaprezentowali publiczności nasze rodzime zwyczaje, obrzędy, począwszy od staropolskich postrzyżyn, w scenerii średniowiecznej Kruszwicy, kończąc na kiszeniu kapusty w śląskiej izbie. Całość okraszona była tańcami ludowymi. Brawurowego krakowiaka wykonały dzieci z zerówki przygotowane przez Panią Dorotę Trzeciak, a Kujawiaka i Walenki uczniowie pod opieką Pani Katarzyny Łuczko. Chór szkolny „TARANTELLA” zaprezentował pieśni ludowe oraz stylizowane piosenki współczesnych wokalistów, a młodzi pianiści Emma Węglorz i Kamil Mielcarek wykonali utwory Fryderyka Chopina oraz innych polskich kompozytorów, których inspirowały swojskie nuty.

Wiele się działo, kiedy na scenie pojawił się chór nauczycieli, dziarski, kolorowy, w strojach i chustach ludowych. Pieśń „W moim ogródecku” w wykonaniu belfrów...to był jeden z najmocniejszych akcentów finałowego widowiska. Na scenie śpiew, a pod sceną prawdziwa wiejska potańcówka. Niezapomniane chwile, które będą nam wszystkim towarzyszyć w czasie przygotowań do...kolejnej odsłony projektu już za rok.

Reżyserkami tego barwnego spektaklu były Panie Izabela Wyciszkiewicz i Agnieszka Gbyl.

„V Chopinaliom” towarzyszył, jak co roku, ogólnopolski konkurs plastyczny „Wsi spokojna, wsi wesoła – wędrówki szlakiem Oskara Kolberga”. Polski folklor, to temat chętnie podejmowany przez wielu twórców. Barwy i rytmy polskiej wsi fascynowały i fascynują nadal kompozytorów, plastyków, poetów, gdyż w poszukiwaniu naszej tożsamości ścieżka zawsze zaprowadzi nas do samego źródła. Poprosiliśmy dzieci i młodzież, aby chwycili za dłoń etnografa Oskara Kolberga i zaczarowani kulturą ludu, stworzyli własne dzieła. 12 kwietnia, w „Szkolnym Skansenie”, odbył się pokonkursowy wernisaż prac, połączony z uroczystym wręczeniem nagród i wyróżnień młodym artystom.

Projekt „Chopinalia”to ogrom pracy i przygotowań. Szczególne podziękowania należą się naszym Honorowym Chopinaliuszom: Paniom Dorocie Nowakowskiej, Joannie Dąbrowskiej, Dagmarze Kacperowskiej, Katarzynie Miazek, Dorocie Zielińskiej – Pytlowany i Panom Wiktorowi Kotarskiemu i Szymonowi Korzuchowi.

Chopinalia 2017-8 Chopinalia 2017-3 Chopinalia 2017-14 Chopinalia 2017-2

Chopinalia 2017-4 Chopinalia 2017-5 Chopinalia 2017-6 Chopinalia 2017-7

Chopinalia 2017-10 Chopinalia 2017-12 Chopinalia 2017-1 Chopinalia 2017-13

 

Portret wspólny przyjaciół szkoły

Zapraszamy wszystkich do umieszczenia swojego zdjęcia. Wystarczy kliknąć w wybrane miejsce by przesłać plik.