Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

kodowanie

 

Wiadomości ze szkoły

Chopinalia 2018

Chopinalia 2016-29Z wielką radością ogłaszamy, że oto rozpoczęły się "Chopinalia" 2018.  W tym roku szkolnym przypada szósta edycja projektu poświęconego popularyzacji muzyki i postaci Fryderyka Chopina. Z dumą informujemy, że nasze wydarzenie, ze względu na wyjątkowe walory naukowe, wychowawcze i kulturowe, po raz kolejny zostało objęte honorowym patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

Grono nauczycielskie wraz z uczniami szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum, kreują to święto muzyki, szeroko rozumianej kultury muzycznej, której patronem jest postać nam duszniczanom szczególnie bliska – Fryderyk Chopin.

            W tym roku chcemy podejść do tematu Chopina filozoficznie i poszukać związków emocjonalnych, charakterologicznych, kulturowych, a nawet może religijnych pomiędzy Polakami, a mieszkańcami Dalekiego Wschodu.

To będzie próba udowodnienia tezy, że Japończycy, Chińczycy, a nawet Koreańczycy tak dobrze rozumieją muzykę Chopina.

„Wachlarze Sztuki” – dalekowschodnia podróż w tonacji moll – to tytuł tegorocznego projektu, który będzie realizowany w dniach od 9 do 13 kwietnia 2018 r.

Muzykę Polaka porównuje się do „Opowieści Heike”. Tradycyjne japońskie pieśni zawsze były utrzymane w tonacji molowej, nawet gdy ich treść była bardzo radosna. W tę stonowaną muzyczną głębię unikającą zbyt jaskrawych kolorów Chopin wpisuje się znakomicie.

Wabi-sabi, czyli tradycyjne japońskie pojęcie piękna, oprócz elegancji kryje w sobie niezwykłą delikatność, kruchość, krótkotrwałość. A to w zasadzie krótka charakterystyka muzyki Chopina. W ramach tegorocznych „Chopinaliów” wybrzmią także akcenty Norwidowskie. W „Promethidionie” zawarte są bowiem ważne przesłania dotyczące poglądów na artyzm, sztukę i kulturę narodową. Odniesiemy się także do słynnego zdania wypowiedzianego na temat Chopina, że to „Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel”.

            W ramach projektu odbywać się będzie szereg działań inicjowanych przez nauczycieli we współpracy m.in. z Przedszkolem Publicznym, Miejskim Ośrodkiem Kultury i Sportu oraz Muzeum Papiernictwa w Dusznikach- Zdroju. Odbędą się zatem: konferencja naukowa, warsztaty plastyczne, koncert z elementami nawiązującymi do kultury Dalekiego Wschodu. Planujemy także happening „1000 żurawi dla Chopina i dla Dusznik”. Chór szkolny „Tarantella” zaprezentuje pieśni japońskie oraz stylizowane piosenki współczesnych wokalistów, a młodzi pianiści wykonają utwory Fryderyka Chopina. Nad swoim występem pracują także nauczyciele.

Klasy zamienią się w mini sale wykładowe. Nauczyciele przygotowali szereg atrakcji na najbliższe lekcje. Motywem przewodnim będzie Chopin, ale także akcenty związane z kulturą Dalekiego Wschodu.

Przygotujemy także wernisaż prac plastycznych, które napływają  do szkoły w związku z ogłoszonym konkursem „Wachlarze sztuki – Pokażmy Chopinowi Orient”.

Do projektu w minionych latach udało się nam zaangażować wykładowców Akademii Muzycznej we Wrocławiu prof. Bogdana Makala, dr Olgę Ksenicz oraz studentów Wydziału Wokalnego. W projekcie uczestniczą także uczniowie oraz nauczyciele ze szkół powiatu kłodzkiego. W konkursach związanych z „Chopinaliami” biorą udział uczniowie z całej Polski. Od dwóch lat nasze przedsięwzięcie wspiera Towarzystwo im. Fryderyka Chopina z Warszawy, sponsorując nagrody dla zwycięzców konkursów plastycznego i literackiego.

Zapraszamy zatem  na  wielkie  Chopinowskie święto. Już za chwilę otworzymy nasze magiczne wachlarze sztuki. 

 

Portret wspólny przyjaciół szkoły

Zapraszamy wszystkich do umieszczenia swojego zdjęcia. Wystarczy kliknąć w wybrane miejsce by przesłać plik.