Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

kodowanie


 

Wiadomości ze szkoły

Chopinalia 2018

Chopinalia 2016-29Z wielką radością ogłaszamy, że oto rozpoczęły się "Chopinalia" 2018.  W tym roku szkolnym przypada szósta edycja projektu poświęconego popularyzacji muzyki i postaci Fryderyka Chopina. Z dumą informujemy, że nasze wydarzenie, ze względu na wyjątkowe walory naukowe, wychowawcze i kulturowe, po raz kolejny zostało objęte honorowym patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

Grono nauczycielskie wraz z uczniami szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum, kreują to święto muzyki, szeroko rozumianej kultury muzycznej, której patronem jest postać nam duszniczanom szczególnie bliska – Fryderyk Chopin.

            W tym roku chcemy podejść do tematu Chopina filozoficznie i poszukać związków emocjonalnych, charakterologicznych, kulturowych, a nawet może religijnych pomiędzy Polakami, a mieszkańcami Dalekiego Wschodu.

To będzie próba udowodnienia tezy, że Japończycy, Chińczycy, a nawet Koreańczycy tak dobrze rozumieją muzykę Chopina.

„Wachlarze Sztuki” – dalekowschodnia podróż w tonacji moll – to tytuł tegorocznego projektu, który będzie realizowany w dniach od 9 do 13 kwietnia 2018 r.

Muzykę Polaka porównuje się do „Opowieści Heike”. Tradycyjne japońskie pieśni zawsze były utrzymane w tonacji molowej, nawet gdy ich treść była bardzo radosna. W tę stonowaną muzyczną głębię unikającą zbyt jaskrawych kolorów Chopin wpisuje się znakomicie.

Wabi-sabi, czyli tradycyjne japońskie pojęcie piękna, oprócz elegancji kryje w sobie niezwykłą delikatność, kruchość, krótkotrwałość. A to w zasadzie krótka charakterystyka muzyki Chopina. W ramach tegorocznych „Chopinaliów” wybrzmią także akcenty Norwidowskie. W „Promethidionie” zawarte są bowiem ważne przesłania dotyczące poglądów na artyzm, sztukę i kulturę narodową. Odniesiemy się także do słynnego zdania wypowiedzianego na temat Chopina, że to „Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel”.

            W ramach projektu odbywać się będzie szereg działań inicjowanych przez nauczycieli we współpracy m.in. z Przedszkolem Publicznym, Miejskim Ośrodkiem Kultury i Sportu oraz Muzeum Papiernictwa w Dusznikach- Zdroju. Odbędą się zatem: konferencja naukowa, warsztaty plastyczne, koncert z elementami nawiązującymi do kultury Dalekiego Wschodu. Planujemy także happening „1000 żurawi dla Chopina i dla Dusznik”. Chór szkolny „Tarantella” zaprezentuje pieśni japońskie oraz stylizowane piosenki współczesnych wokalistów, a młodzi pianiści wykonają utwory Fryderyka Chopina. Nad swoim występem pracują także nauczyciele.

Klasy zamienią się w mini sale wykładowe. Nauczyciele przygotowali szereg atrakcji na najbliższe lekcje. Motywem przewodnim będzie Chopin, ale także akcenty związane z kulturą Dalekiego Wschodu.

Przygotujemy także wernisaż prac plastycznych, które napływają  do szkoły w związku z ogłoszonym konkursem „Wachlarze sztuki – Pokażmy Chopinowi Orient”.

Do projektu w minionych latach udało się nam zaangażować wykładowców Akademii Muzycznej we Wrocławiu prof. Bogdana Makala, dr Olgę Ksenicz oraz studentów Wydziału Wokalnego. W projekcie uczestniczą także uczniowie oraz nauczyciele ze szkół powiatu kłodzkiego. W konkursach związanych z „Chopinaliami” biorą udział uczniowie z całej Polski. Od dwóch lat nasze przedsięwzięcie wspiera Towarzystwo im. Fryderyka Chopina z Warszawy, sponsorując nagrody dla zwycięzców konkursów plastycznego i literackiego.

Zapraszamy zatem  na  wielkie  Chopinowskie święto. Już za chwilę otworzymy nasze magiczne wachlarze sztuki. 

 

Portret wspólny przyjaciół szkoły

Zapraszamy wszystkich do umieszczenia swojego zdjęcia. Wystarczy kliknąć w wybrane miejsce by przesłać plik.