Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

kodowanie

 

Wiadomości ze szkoły

"CHOPINALIA 2018" - sztuka przez duże "S"

                 "Sztuka jest dzieckiem natury i wnuczką Boga" 

                                          Dante Alighieri

"Kultura - to co zostaje, kiedy zapomnisz wszystko, czego się nauczyłeś" 

                                                      Selma Lagerlof

            „Wachlarze Sztuki” – dalekowschodnia podróż w tonacji moll – to myśl przewodnia szóstej edycji projektu kulturowego Miejskiego Zespołu Szkół w Dusznikach- Zdroju, którego pomysłodawcą i wielką propagatorką jest Pani dyrektor Renata Brodziak. Tegoroczna odsłona naszego święta kultury i sztuki trwała w dniach od 09 – 13 kwietnia i obfitowała w liczne działania twórcze, których autorami byli przede wszystkim nauczyciele naszej szkoły, począwszy od szkoły podstawowej, poprzez gimnazjum i liceum, ale również zaproszeni goście oraz instytucje kultury działające na terenie naszego miasta, które czynnie włączają się w to szczególne przedsięwzięcie. Są to między innymi Urząd Miasta, Muzeum Papiernictwa, Fundacja Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich i Miejski Ośrodek Kultury. Po raz drugi patronat nad naszym artystycznym projektem objął dolnośląski Kurator Oświaty. Podczas koncertu finałowego gościliśmy dyrektora delegatury wałbrzyskiej Pana Mariusza Kałwaka.

           W tym roku podeszliśmy do tematu Chopina- naszego muzycznego patrona- filozoficznie i szukaliśmy związków emocjonalnych, charakterologicznych, kulturowych, a nawet religijnych pomiędzy Polakami, a mieszkańcami Dalekiego Wschodu. W czasie konferencji naukowej pragnęliśmy odpowiedzieć na pytanie dlaczego Japończycy, Chińczycy, a nawet Koreańczycy tak dobrze rozumieją muzykę Chopina? Dlaczego to właśnie Polak, dostarcza tak wielu wzruszeń ludziom, których kultura jest tak odmienna od naszej europejskiej?

            Chopin nigdy nie odwiedził Dalekiego Wschodu, ale my Go tam wysłaliśmy, pokazaliśmy piękno orientu. W tym celu przeprowadziliśmy w ramach projektu dwa konkursy, plastyczny „Wachlarze sztuki – pokażmy Chopinowi Orient” oraz literacki, na opowiadanie twórcze „Gdyby Chopin odwiedził Daleki Wschód...”. Dzięki uniwersalnemu językowi sztuki- teatr, poezja, muzyka- różne odsłony tych niezwykłych jej dziedzin , połączyły w tym roku dwie odległe sobie kultury, a dzisiaj już wiemy, że tak bliskie. Japońskie Wabi – Sabi to synonim elegancji, kruchości, ulotności, delikatności a taka jest właśnie muzyka naszego kompozytora.

            W trakcie tegorocznych Chopinaliów w ogóle próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie czym jest sztuka, piękno? Do czego jest nam potrzebna „estetyka”? Stąd wiele nawiązań, między innymi w trakcie turnieju humanistów, do Norwida i jego "Promethidiona", dzieła, które dostarcza wiedzy na temat tego co jest istotą tworzenia sztuki, pracy twórczej i jakie miejsce zajmuje tu człowiek. Cyprian Kamil Norwid to również wielki przyjaciel Chopina, więc zdanie - „ Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel” - nabrało dla nas jeszcze większego sensu. Swoje bardzo ciekawe i kreatywne wykłady w sali im. J. Webera, dzięki gościnności Agnieszka Stwertetschka – z liceum im. J. Lompy w Kudowie- Zdroju oraz Pani Aneta Ożga i Panowie Robert Cetnarowicz, franciszkanin ojciec Dawid - Ryszard Zmuda reprezentujący dusznicką szkołę. Przedpołudniowe wykłady uświetnili uczniowie. Poezja, dźwięki fortepianu, ukulele i ksylofonu oplatały słowa o Norwidzie, kusari doi, Chinach i buddyźmie.

            Z myślą o mieszkańcach miasta zorganizowaliśmy happening „1000 żurawi dla Chopina i Dusznik”. Barwny, uczniowski korowód, rodzina Chopina, z hasłami promującymi wszelkie przejawy kultury , sztuki, nauki oraz z tysiącem żurawi origami udał się pod Urząd Miasta, gdzie przekazaliśmy włodarzom miasta tekst desideraty, w której zapewniamy o naszym przywiązaniu do tego co górnolotne, wzniosłe, co kształtuje w nas wrażliwość i co czyni z nas prawdziwych ludzi. Z okna dusznickiego ratusza wyfrunęło 1000 barwnych żurawi jako dobra wróżba dla naszego miasta.

            W ramach tegorocznych Chopinaliów odbywały się liczne warsztaty muzyczne, kulinarne, kulturalne, sportowe, taneczne, plastyczne, między innymi cenne dla nas spotkanie w Muzeum Papiernictwa pod hasłem „Papierowe laleczki kokeshi” , które poprowadziła Pani Dorota Zielińska – Pytlowany. Dusznickie muzeum to nasz partner już od pierwszej edycji projektu.

            Koncert finałowy stanowił zwieńczenie tygodnia pełnego kulturalnych uniesień, dźwięków XIX- wiecznej muzyki, która mieszała się z melodiami orientu. Reżyserkami magicznego widowiska były Panie polonistki Izabela Wyciszkiewicz i Bogusława Ryczek oraz nauczycielka przedmiotów artystycznych Pani Agnieszka Gbyl. Tytuł barwnego widowiska brzmiał: „Baśń, Fantasmagoria, Sakura, Chopin”. Połączenie słowa, poezji, tańca śpiewu, dźwięków instrumentów, przeniosło widzów w świat baśni, fantasmagorii, uniwersalność sztuki stała się faktem. Utalentowani uczniowie wystąpili z programem poważnym. Zaprezentowali utwory Chopina, Beethovena, Kabalewskiego, Saint Saensa, Kilara...Szkolny chór „TARANTELLA” wykonał pieśni ludowe, artystyczne, współczesne, a także piosenki wyjęte wprost z baśniowych ekranizacji. Tancerze wystąpili w brawurowych tańcach orientalnych. Nie zabrakło poezji polskiej, ale również niemieckiej i japońskiej – haiku. Wzruszającą okazała się pantomima „Baśń o duchu wierzby”.

            Zwieńczeniem koncertu finałowego było wspólne wykonanie ludowej piosenki polskiej „Szła dzieweczka do laseczka” przez zespół złożony z uczniów i nauczycieli naszej szkoły. A wyzwanie nie było łatwe, utwór wybrzmiał w języku japońskim.

            Chopinalia to projekt niezwykły. Co roku stawiamy sobie coraz wyższą poprzeczkę szukając nowych wyzwań, inspiracji. Tworzą go uczniowie i nauczyciele, w trakcie kluczowych działań - konferencji, koncertów – uczniowie występują razem z nauczycielami, bez oporów, wspierając się nawzajem, ucząc od siebie, pokonując tremę i własne słabości.

Na szczególne podziękowania zasługują współtwórcy projektu: Panie Dorota Nowakowska, Paulina Myśliwiec, Katarzyna Kotlarz, Renata Pierzchała, Joanna Dąbrowska oraz Panowie Wiktor Kotarski, Leszek Jarkowski - nauczyciele i pracownicy MZS szczerze oddani uczniom oraz kulturze i sztuce przez duże „S”. Dziękujemy również naszym kochanym uczniom, za kreatywność, pracowitość, za inicjatywę, z którą wychodzą w trakcie kolejnych dni kreowania szkolnego festiwalu.

            Przed nami jeszcze rozstrzygnięcie konkursów: literackiego, plastycznego i wernisaż pokonkursowy.

 

chopinalaia2018-11 chopinalaia2018-1 chopinalaia2018-10 chopinalaia2018-12 

chopinalaia2018-13 chopinalaia2018-14 chopinalaia2018-15 chopinalaia2018-16

chopinalaia2018-17 chopinalaia2018-18 chopinalaia2018-19 chopinalaia2018-2

chopinalaia2018-20 chopinalaia2018-21 chopinalaia2018-22 chopinalaia2018-23

chopinalaia2018-24 chopinalaia2018-25 chopinalaia2018-26 chopinalaia2018-27

chopinalaia2018-28 chopinalaia2018-29 chopinalaia2018-3 chopinalaia2018-30

chopinalaia2018-31 chopinalaia2018-32 chopinalaia2018-33 chopinalaia2018-34

chopinalaia2018-35 chopinalaia2018-36         Zdjęcia: Szymon Korzuch

 

Portret wspólny przyjaciół szkoły

Zapraszamy wszystkich do umieszczenia swojego zdjęcia. Wystarczy kliknąć w wybrane miejsce by przesłać plik.