Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

kodowanie

 

Wiadomości ze szkoły

Zostajemy w domu i co dalej...

Zostajemy w domu i co dalej?

Drogi Rodzicu!

1. Rozmawiaj, wyjaśniaj, odpowiadaj na pytania. Zapewniaj dziecko o swoim wsparciu i gotowości pomocy. Przekazuj mu rzeczowe, sprawdzone informacje, dostosowane do jego wieku i poziomu rozumienia. Nie pozostawiaj go w niewiedzy, ale dawkuj informacje.
2. Nie pozwól by Twoje dziecko miało zbyt częsty kontakt z programami informacyjnymi o sytuacji w kraju i za granicą. Staraj się nie rozmawiać w obecności dziecka o trudnych dla Ciebie sprawach. Napięcie i poczucie zagrożenia nie sprzyjają nauce i zabawie.
3. Nie siej paniki, ale też nie bagatelizuj problemu. Nie pozwól, by Twój niepokój udzielił się dziecku. Pamiętaj, że dziecko obserwuje Twoje reakcje i stara się je naśladować! Twój wzorzec ma ogromny wpływ na jego zachowanie i odczuwanie. Spokojny i zrównoważony rodzic to szczęśliwe dziecko.
4. Zwróć uwagę na emocje. Pozwól dziecku na ich przeżywanie – nie bagatelizuj i nie pomniejszaj ich. Pomóż je nazwać. Podkreśl, że strach jest naturalną reakcją. Chwal jego zachowania związane z ostrożnością (ale bądź czujny, aby nie nakręcać spirali strachu).
5. Wykorzystaj czas na lepsze poznanie swojego dziecka oraz pogłębienie więzi w Rodzinie. Możecie zrobić wspólnie coś, na co brakuje na co dzień czasu (gra, uporządkowanie zdjęć, kronika rodzinna, taniec, śpiew itp.). Nie zalewaj jednak dziecka propozycjami ciągłych aktywności. Zapytaj, co ono chciałoby zrobić.
6. Zwróć uwagę by dziecko nie spędzało za dużo czasu na tej samej aktywności np. gry, bajki itp. gdyż trudniej będzie zachęcić go do nauki. Najlepiej gdy uzgodnisz godziny poświęcone na naukę. Zachowaj stały rytm dobowego funkcjonowania. Nie pozwól na „zarywanie nocy”. Jeżeli nie możesz wyjść z dzieckiem z domu to zadbaj aby poćwiczyło przy otwartym oknie.
7. W sytuacji gdy nie wiesz co zrobić szukaj pomocy. Nie jesteś osamotniony ze swoimi trudnościami. Pierwszy raz jesteś w takiej sytuacji więc wiele spraw będzie dla Ciebie nowych i przytłaczających. Skup się na rozwiązaniach.
8. Bądź optymistą! Ten trudny czas kiedyś się skończy. Wspieraj innych.

Katarzyna Łuczko i Aleksandra Sasaga

 

Portret wspólny przyjaciół szkoły

Zapraszamy wszystkich do umieszczenia swojego zdjęcia. Wystarczy kliknąć w wybrane miejsce by przesłać plik.