Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

kodowanie

 

Wiadomości ze szkoły

Minęły dwa tygodnie...

Minęły 2 tygodnie i co dalej ...

Drogi Rodzicu:

Nauka w domu to wbrew pozorom niełatwe zadanie, więc po kilkunastu dniach układania się w nowej rzeczywistości warto w warunkach domowych zorganizować je.

1. Znajdź miejsce do dyspozycji dziecka, gdzie w miarę możliwości nikt nie będzie mu przeszkadzał. Wyłącz telewizor, radio itp. Nie rób np. generalnych porządków w czasie gdy Twoje dziecko się uczy. Każda większa aktywność w domu wytrąca go z koncentracji i skupienia.

2. To, że dziecko jest cały czas w domu, nie oznacz, że w każdej chwili jest do Twojej dyspozycji. Uprzedź dziecko, że będziesz potrzebować jego pomoc, uzgodnij zakres obowiązków. Wymagaj od dziecka, ale nie zaskakuj.

3. Zanim uczeń siądzie do nauki powinien ogarnąć przestrzeń wokół siebie. To nie znaczy, że ma robić wiosenne porządki (choć pewnie przydałyby się ), ale porozrzucane ciuchy, książki, wysypujące się śmieci z kosza czy inne przedmioty w pokoju, na biurku, nie służą pracy i skupieniu.

4. Pozycja do pracy jest bardzo ważna więc zwracaj uwagę by dziecko miało właściwą postawę przy pracy (np. odpowiednia odległość oczu od książki, monitora). Gdy jednak czasem uczeń położy się na podłodze lub łóżku z wyciągniętymi na ścianę nogami to nic złego się nie stanie. Takie przerwy są wskazane dla wszystkich, którzy pracują w ograniczonej przestrzeni.


5. To jak wyglądamy ma często duże znaczenie jak się czujemy więc wskazane jest aby dziecko było ubrane, a nie w piżamie lub bieliźnie. Rodzicu, i w tym zakresie jesteś wzorem do naśladowania dla swoje pociechy.

6. Uzgodnij z dzieckiem czas, w którym siada do nauki. Najlepsze godziny pracy dla dzieci to pomiędzy 8 a 12 oraz pomiędzy 16 a 18. Nie musisz sztywno przestrzegać tych godzin. Możesz wybrać inne gdyż to Ty rodzicu znasz swoje dziecko najlepiej i wiesz kiedy uwaga i poziom koncentracji jest u niego najwyższy. Istotne jest to by były to stałe godziny każdego dnia nauki, a także by pracę rozłożyć równomiernie niż uczyć się skokowo np. dzisiaj uczę się od rana do wieczora, a jutro oglądam bajki cały dzień.

7. Staraj się zaplanować zadania do wykonania dla dziecka. To może być dzisiaj jeszcze trudne z uwagi na wciąż kształtujące się sposoby komunikacji i pracy nauczycieli z dziećmi, ale z dnia na dzień powinno się to zmieniać. Nauczyciele tak jak i Ty zostali zaskoczeni nową sytuacją. Próbuj i patrz na swoje własne działania przychylnym okiem. Błędy wykorzystaj do konstruktywnej zmiany.
Załóż, że one po prostu będą się pojawiać.

8. W pracy wskazane są przerwy, aby dać odpoczynek oczom, rozruszać mięśnie, dotlenić mózg. Zadbaj o to dla swojego dziecka, a także o to by miało kontakt z rówieśnikami. Oczywiście kontakt przy pomocy narzędzi komunikacyjnych. Relacje z rówieśnikami są istotne nie tyko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Izolacja społeczna nie służy naszemu zdrowiu psychicznemu więc szukajmy bezpiecznych dróg wymiany doświadczeń i wrażeń.

Wspierajmy się wzajemnie, powodzenia

 

Portret wspólny przyjaciół szkoły

Zapraszamy wszystkich do umieszczenia swojego zdjęcia. Wystarczy kliknąć w wybrane miejsce by przesłać plik.