Jedyne takie miasto - Lwów
- Szczegóły
- Leszek Jarkowski
Fragm. Epilogu „Pana Tadeusza” Adam Mickiewicz
W ciągu całej historii państwa polskiego jego granice często się zmieniały. Polacy niejednokrotnie tracili swoje małe ojczyzny przez wojny i decyzje polityczne. Jeszcze nie tak dawno temu krajem lat dziecinnych wielu z nich był Lwów i jego okolice. Dziś to teren państwa ukraińskiego, lecz pokolenie naszych dziadków i pradziadków pamięta gwar lwowskich ulic, smak kulikowskiego chleba, ciepło letniego słońca, przed którym można było się skryć w Parku Kościuszki. Pamiętają oni Lwów, w którym było słychać przede wszystkim język polski, w jego kresowej odmianie. Wydarzenia II wojny światowej odebrały im możliwość życia w swoich rodzinnych okolicach. Z okazji Święta Odzyskania Niepodległości przypomnieliśmy o tym, czym był Lwów dla Polaków i czym jest dla nich nadal. Losy miasta w okresie II Rzeczpospolitej zostały przedstawione w akademii, która odbyła się w Teatrze Zdrojowym im. Fryderyka Chopina.
Prowadzący – Kornel Kania i Bartosz Marcinów – omówili najciekawsze momenty z historii Lwowa. Ich opowieść wzbogaciły recytacje Aleksandry Kucharczyk, Marceliny Bajor i Julii Nowakowskiej. Lwowską atmosferę zapewniły tematyczne pieśni wykonane przez Chór „Tarantella”.
Akademię przygotowali nauczyciele: Agnieszka Gbyl, Robert Cetnarowicz, Leszek Jarkowski, Wiktor Kotarski. Nad oprawą dźwiękową czuwał Konrad Gorgol.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/19
- Szczegóły
- Renata Brodziak
Wakacje powoli dobiegają końca. Wracamy z górskich szlaków i piaszczystych plaż do szkoły. Odbyliśmy wiele podróży w dalekie i całkiem bliskie miejsca. Bogatsi o nowe doświadczenia, z głowami pełnymi pięknych, letnich wspomnień jesteśmy gotowi do podjęcia nowych dydaktycznych wyzwań. Wakacje w szkole były bardzo pracowite. Odświeżone sale lekcyjne czekają na uczniów. Na półkach w szkolnych bibliotekach pojawiły się spore ilości nowych książek, a wszystko to za sprawą finalizacji projektu związanego z "Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa". Zakończenie kolejnego projektu realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego spowodowało, iż gmach Liceum wzbogacił się o dwie nowoczesne pracownie. Do laboratorium przyrodnieczego, dołączyła pracownia matematyczna z wielkoformatowym ekranem dotykowym i drukarką 3D oraz pracownia informatyczna z wysokiej klasy komputerami. Estetykę sal poprawiły także tarketowe podłogi i nowe umeblowanie. Od września rozpoczynamy prace z dziennikiem eletronicznym Uonet+.
Szczególnie serdecznie witam w progach naszej szkoły uczniów klas pierwszych, którzy rozpoczną naukę. Życzę Wam, abyście właśnie tu w dusznickiej szkole mogli zrealizować swoje edukacyjne marzenia.
Z radością zapraszam na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019, które odbędzie się dnia 03 września 2018 r. według następującego porządku:
09:00 - uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego dla uczniów klas I-VI na placu apelowym szkoły przy ul. Sprzymierzonych 6.
11:00 - uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego dla uczniów kl. VII i VIII, III Gimnazjum i kl. I-III Liceum w sali Webera, Rynek 10.
Bezpośrednio po uroczystościach odbędą się spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych.
Kolejny raz śladami Chopina
- Szczegóły
- Leszek Jarkowski
Realizując regionalistyczną innowację programową na lekcjach historii klasy IV udały się na wędrówkę śladami Fryderyka Chopina. Jej trasa była wymagająca, nie tylko fizycznie, ale i intelektualnie. Mimo to uczniowie doskonale poradzili sobie z dusznickimi górami i pagórkami, także tymi wiedzowymi. Lekcje w terenie były zorganizowane w ramach tegorocznej edycji Chopinaliów. Czas płynie, miasto ciągle się zmienia i zmieniają się ślady, które świadczą o obecności wielkiego kompozytora w Dusznikach-Zdroju. Jeszcze rok temu mogliśmy obejrzeć dom stojący w miejscu, w którym nocował Chopin – tym razem ujrzeliśmy już tylko fragmenty jego fundamentów. Mimo zmian w przestrzeni pamięć o kompozytorze pozostaje, a my robimy wszystko, by jak najdłużej ją zachować. Stąd też planowane są kolejne lekcje łączące wiedzę regionalistyczną i kulturową – nie tylko w szkolnych ławkach.
Mikołajki :)
- Szczegóły
- Renata Pierzchała, Grzegorz Staniszewski
6 grudnia to magiczny dzień dla wszystkich dzieci. Z tej okazji w naszej szkole odbył się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej „Sportowy Turniej Mikołajkowy”. Pogoda za oknami wręcz wymarzona, bo w nocy poprószył śnieżek i dodał scenerii zimowego uroku. Od samego rana kręciły się po korytarzach i w klasach dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach.
W mikołajkowy nastrój oczekiwania wprowadziła wszystkich przewodnicząca Samorządu Szkolnego – Adelka Uznańska, która odebrawszy telefon od Mikołaja, poinformowała, że awaria sań opóźni jego przybycie ale, że na pewno nas dzisiaj odwiedzi, jeżeli tylko postępować będziemy zgodnie z instrukcjami, które podał przez telefon.
W oczekiwaniu na Mikołaja najpierw rozpoczęły się sportowe zmagania klas młodszych, a potem trochę trudniejsze dla klas starszych, a były to m.in.
.„Wyścigi reniferów z workiem Mikołaja”,
„Pytania o Mikołaju” (dotyczące jego życia i działalności)
„Bieg slalomem z bombką i kijem do unihokeja”,
„Czapka Św. Mikołaja” (wykonanie z kolorowych gazet)
„Bieg z bombką na rakietce do tenisa stołowego”
„Puzzle” o tematyce mikołajkowej.
„Sztafeta - nakładanie czapek Mikołaja na pachołki i zbieranie ich”
„Portret Św. Mikołaja.” (rysowanie z zasłoniętymi oczami)
„Rzuty śnieżkami do celu”
Wszyscy zawodnicy aktywnie uczestniczyli w konkursach zorganizowanych z tej okazjęi z radością podchodzili do kolejnych wyzwań zdobywając punkty dla swojej klasy. Mikołajkowa publiczność głośno dopingowała swoim zawodnikom. Ostatecznie wśród młodszych klas zwyciężyła klasa III c, z kolei klasa VI a była najlepsza w rywalizacji klas starszych .
Następnie uczniowie klas piątych przedstawili krótką inscenizację pt. „Powitanie Św. Mikołaja". Na słowa Aniołka: Święty Mikołaju, prosimy Cię grzecznie, w dniu swojego święta przyjdź do nas koniecznie…
I przybył … usłyszeliśmy dzwonek i pojawił się nasz „miły gość”. Przeprosił, że tak długo wszyscy musieli na niego czekać, ale w drodze utknął w korku, a potem naprawiał swoje sanie w serwisie. Na szczęście dotarł, gdy jeszcze byliśmy w szkole. A dzieci, na powitanie zaśpiewały mu piosenkę Majki Jeżowskiej pt.”Kochany Panie Mikołaju” a także obiecały, że będą grzeczne i postarają się nie sprawiać kłopotu swoim rodzicom i nauczycielom. Po takich deklaracjach Mikołaj ze swoimi Aniołkami przystąpił do swojego zadania – obdarzył dzieci miłymi upominkami, przyjmowanymi z nieskrywaną radością, a każda klasa w podziękowaniu zaśpiewała mu piosenkę.
Wszystkie klasy za udział w turnieju otrzymały od Mikołaja pamiątkowe dyplomy i wór cukierków oraz robiły sobie zdjęcia.
Ten miły radosny dzień z Mikołajem, świąteczny wystrój korytarzy szkolnych i pachnąca lasem choinka wprowadziły nas w bożonarodzeniowy klimat nadchodzących świąt. Mikołaja zaprosiliśmy za rok.
Wszystkim uczniom występującym w apelu (Adelce Uznańskiej, Julce Nowakowskiej, Hani Spyrze, Wiktorii Ziębie, Weronice Wietchy, Wiktorii Jasińskiej, Wiktorii Jaskule, Natalce Mądrzyk , Kamilowi Mielcarkowi i Damianowi Kurynnemu serdecznie dziękujemy.
Niepodległość bez Niepodległości
- Szczegóły
- Leszek Jarkowski
„Był kiedyś inny świat
Który znałeś ty, który znałam ja.
Odmierzałam czas w rytm twoich kroków.
Razem biegliśmy za
Ogniem, który bezlitośnie zmienić miał
Miasto w popiół"
Jak co roku 11 listopada obchodziliśmy święto odzyskania przez nasze państwo niepodległości. Zapominamy jednak, że wolność uzyskana w 1918 roku trwała jedynie 21 lat. Czasy II wojny światowej, która spopieliła nie tylko nasze miasta i wsie, ale również wiele serc, to okres okupacji nazistowskiej i radzieckiej. Od 1945 roku przyszło nam żyć w „wolnym” kraju, lecz pod czujnym nadzorem ZSRR. I właśnie o tym czasie niepodległości bez niepodległości – od 1945 roku do 1989 – opowiedzieli nasi uczniowie na Akademii w Teatrze Zdrojowym im. Fryderyka Chopina. Jak żyło się w tej dziwnej, ale jednak naszej Polsce? Ducha tego czasu oddały urywki z historii odczytywane przez Kacpra Hordyńskiego, Filipa Uznańskiego i Kamila Mularza, a także utwory odśpiewane przez Chór „Tarantella”. Na szczególne wyróżnienie zasługują solistki: Alicja Dziuba, Wiktoria Jaskuła, Karolina Mielcarek, Joanna Rzeszutek, Adela Uznańska, Emma Węglorz, które zaśpiewały w czarujący sposób m.in.: „Autobus czerwony”, „Addido pomidory”, „Dozwolone od lat 18”, „Chcemy być sobą”.
Wiele przypomnianych sytuacji z życia codziennego z perspektywy wielu lat wygląda jak gagi z komedii, jednak w tamtych czasach nikomu nie było do śmiechu. Reglamentacja żywności, inwigilacja, propaganda, aresztowania, egzekucje… Mimo wszystko walczyliśmy i wreszcie zdobyliśmy dla siebie wolność i niezależność. Dzięki temu znowu możemy obchodzić kolejne rocznice wydarzeń 1918 roku, które stały się symbolem patriotyzmu i miłości do ojczyzny.
Serdecznie zapraszamy na Akademię, która zostanie ponownie przedstawiona w Dworku Chopina - tym razem dla mieszkańców i gości naszego miasta - 12 grudnia o godz. 16.00.
Więcej artykułów…
- Mistrzowie Kaligrafii 2016
- „Alarmowy 112"
- Finał programu „Pociąg do… bajek”
- Zdolni przyrodnicy
- Tydzień Zdrowia w Szkole Podstawowej
- VI Konkurs Kaligrafii dla uczniów kl. I-III
- Sadzenie drzewek
- Śpiewająco w języku angielskim
- Spektakle z przesłaniem...
- „Historia Frycka"
- Polsko, Ja Ciebie Chrzczę...
- Uroczysta Godzina Baśni
- Zdolni matematycy
- Czy wiemy już wszystko o Chopinie?
- 2A na „Planecie Energii”