Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

kodowanie

 

Wiadomości ze szkoły

Witamy w Szkole :)

Wakacje dobiegają końca. Wracamy z górskich szlaków i upalnych plaż do Szkoły. Mam nadzieję, że wszystkim udało się odpocząć i nabrać siły przed nowymi wyzwaniami. Jestem przekonana, że nowy rok szkolny będzie obfitował w ciekawe projekty. Uczniowie wniosą do szkoły radość i energię. Nauczyciele znani ze swojej pomysłowości, kreatywności i chęci działania, sprawią że sale lekcyjne zamienią się w ożywcze oazy wiedzy. 

W sposób szczególny witam w naszej Szkole uczniów klas pierwszych, tych najmniejszych, dla których rozpoczyna się edukacyjna przygoda, ale także Licealistów, którzy wybrali dusznicką Szkołę Mistrzostwa Sportowego.

Wszystkim Nauczycielom, Pracownikom Szkoły, Uczniom oraz ich Rodzicom, życzę aby nowy rok szkolny niósł ze sobą same radosne dni, aby każdy z nas tu w dusznickiej Szkole, mógł realizować swoje marzenia.

                                                                                                       Renata Brodziak - dyrektor MZS

Harmonogram Uroczystości

9:00 - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego dla uczniów klas 1-6 Szkoły Podstawowej - plac apelowy szkoły przy ul. Sprzymierzonych 6.

11:00 - Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego dla uczniów klas 7-8 Szkoły Podstawowej oraz klas 1- 4 Liceum - sala Webera, Rynek 10.

Kompetencje kluczowe

Gmina Duszniki-Zdrój we współpracy z naszą szkołą pozyskała kwotę 321 044,98 zł na realizację projektu edukacyjnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Przedsięwzięcie pod nazwą: „Miejski Zespół Szkół w Dusznikach-Zdroju Szkoła Podstawowa z Oddziałami Sportowymi, Oddziałami Integracyjnymi im. B. Czecha i H. Marusarzówny inwestuje w kompetencje kluczowe uczniów”, będzie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Całkowita wartość projektu opiewa na kwotę 381 629,98 zł. Wakacje 2021 okazały się pracowite dla Szkoły. Zespół kierowany przez dyrektor Renatę Brodziak zebrał niezbędne materiały i przygotował diagnozę potrzeb szkoły oraz opracował założenia do wniosku. Słowa uznania należą się pani Elżbiecie Białas, która jest głównym koordynatorem projektu. Bank pomysłów wzbogaciła także nauczycielka pani Dorota Nowakowska. Z ramienia Gminy nad pracami czuwała pani Beata Sujak.

Projekt jest odpowiedzią na problemy edukacyjne i wychowawcze wywołane zdalnym nauczaniem i funkcjonowaniem uczniów w czasie pandemii Covid-19. Działaniami objętych zostanie 260 uczniów ze Szkoły Podstawowej z oddziałami integracyjnymi, oddziałami sportowymi im. B. Czecha i H. Marusarzówny. Grupa nauczycieli i terapeutów będzie pracować nad podnoszeniem kompetencji kluczowych w czasie dodatkowych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i terapeutycznych. Warty podkreślenia jest fakt wyeksponowania znaczenia nowoczesnej dydaktyki w funkcjonowaniu uczniów w przyszłości na rynku pracy. Pomysłodawcy projektu zaplanowali kreatywne zajęcia z języków obcych, nauk matematyczno-przyrodniczych i informatyki. Do lutego 2023 r. zostanie przeprowadzonych około 1500 godzin zajęć dydaktycznych o charakterze wyrównawczym i rozwijającym zainteresowania oraz ponad 1100 godzin zajęć specjalistycznych nakierowanych na kształtowanie postaw, budowanie poczucia własnej wartości i wzmacnianie asertywności. Cieszy fakt możliwości stworzenia przy szkole mini ogrodu sensorycznego w ramach zajęć z biologii. Zaplanowano także warsztaty we wrocławski ogrodzie zoologicznym, botanicznym i w Hydropolis. Zauważamy potrzebę prowadzenia zajęć pobudzających ciekawość naukową uczniów, bo ona kształtuje myślenie przyczynowo-skutkowe, bo ona uczy otwartości na świat.

Część zajęć będzie prowadzona w laboratorium robotyki oraz w naszym gabinecie sensorycznym „Leśne wytchnienie”.

Terminy prób sprawnościowych

Podajemy terminy prób sprawnościowych do klasy Mistrzostwa Sportowego w Liceum Ogólnokształcacym Mistrzostwa Sportowego.

łyżwiarstwo/wrotkarstwo - 01 czerwca 2022 r. godz. 18:00, zbiórka przy torze rolkarskim ul. Fryderyka Chopina

biathlon - 02 czerwca 2022 r. godz. 14:30, zbiórka w budynku Liceum przy ul. Wybickiego 2a.

piłka nożna - 02 czerwca 2022 r. godz. 9:00, zbiórka przy boisku "Orlik" ul. Sportowa 6

Ostatni dzwonek 2022

29 kwietnia 2022 r. w Dworku Chopina odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego klasy maturalnej. Abiturienci rocznik 2022 z Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego w Dusznikach-Zdroju otrzymali świadectwa ukończenia szkoły, nagrody i wyróżnienia. Tytuł najlepszej Absolwentki uzyskała Julia Popowska stypendystka Prezesa Rady Ministrów z roku 2021. Wyróżnienie odebrała Monika Szylińska. Najlepszym sportowcem został Filip Hawrylak, wybitny łyżwiarz szybki, medalista zawodów o randze międzynarodowej i krajowej, wielokrotny mistrz Polski we wrotkarstwie szybkim. Ta dwójka Uczniów otrzymała także nagrody specjalne z rąk burmistrza Miasta Duszniki-Zdrój pana Piotra Lewandowskiego. Paulina Wojanar odebrała nagrodę za pracę w Samorządzie Uczniowskim oraz zaangażowanie w działania charytatywne. Honorowy tytuł Rodzica – Ambasadora Szkoły otrzymał Pan Maciej Hawrylak.

Licealiści, zgodnie z dwudziestoletnią tradycją dusznickiej szkoły, zostali nominowani do "Tukanów" w najróżniejszych kategoriach. Te niezwykłe nagrody przygotowują młodsi licealiści zwracając uwagę na nieszablonowe cechy charakteru Maturzystów. W tym roku wydarzenie zorganizowali uczniowie klasy 3LM4 wraz wychowawcą Panem Grzegorzem Staniszewskim. Z radością, po dwóch latach pandemii, powróciliśmy do oficjalnej gali w niepowtarzalnym Teatrze Zdrojowym. Zabrzmiał tradycyjny dzwonek. W obecności zaproszonych gości, wychowawczyni Aleksandry Sasagi, grona profesorów dusznickiego liceum, rodziców i uczniów, dyrektor szkoły Renata Brodziak odczytała uchwałę Rady Pedagogicznej potwierdzającą ukończenie Liceum oraz uzyskanie przez Absolwentów wykształcenia średniego. Inspiracją do tegorocznego wystąpienia dyrektorskiego był post zamieszczony przez młode terapeutki z grupy ”Good Day”. Pani Renata Brodziak przypomniała, że w przeszłości, kiedy Maturzyści byli dziećmi, zupełnie inaczej postrzegali dorosłość. Jej wizja jawiła się jako zapanowanie nad niedzielną chandrą. Nauczycielka stwierdziła, że dorosłość nie ma nic wspólnego ze skłonnością do opuszczania lekcji. Nie wiąże się też z unikaniem mówienia dzień dobry, a plastikowy dowód osobisty nie stanowi przepustki do nieograniczonej wolności. Uznała, że czas kiedy powietrze tak cudownie pachnie wiosną, a Abiturienci znajdują się w „przedpokoju życia”, to dobry moment na nową definicję dorosłości. Przestrzegała, że tylko apatia i lęk może stanowić realną przeszkodę na drodze do prawdziwej dojrzałości. Zachęcała do realizowania planów, marzeń i pragnień. Zachęcała także do odpowiedzialności i budowania umiejętności radzenia sobie z trudnościami. Życzyła, aby Maturzyści byli lojalni wobec siebie, i żeby powtarzając za terapeutkami z „Good Day” „…nie wciskali drzemki” w swoim budziku życia. Burmistrz Piotr Lewandowski, nawiązując do wiersza pt. „Most” recytowanego przez ucznia Bartka Marcinowa, pogratulował Absolwentom, że znaleźli siłę i przeszli przez most edukacji w kierunku dorosłości. Włodarz Miasta złożył także podziękowania gronu pedagogicznemu, wychowawczyni oraz dyrekcji szkoły. W uroczystości uczestniczył również przewodniczący Rady Rodziców pan Szymon Legan, który pięknymi kwiatami wyraził uznanie dla nauczycieli dusznickiego Liceum. W imieniu Absolwentów swoje podziękowania profesorom przekazali Daria Szkudelska i Filip Hawrylak.

W dniu 4 maja Abiturienci rozpoczęli zmagania egzaminacyjne. Wszyscy trzymamy kciuki za ich powodzenie.

Ostatni dzwonek-6 Ostatni dzwonek-5 Ostatni dzwonek-4 Ostatni dzwonek-3

Ostatni dzwonek-1 Ostatni dzwonek-2 Ostatni dzwonek-10 Ostatni dzwonek-9

Moc najpiękniejszych życzeń...

List Kuratora Oświaty w sprawie Ukrainy

                                                                               Wrocław, dnia 28 lutego 2022 r.

Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele! Koleżanki Koledzy!

         W czwartek 24 lutego nad ranem putinowska Rosja zaatakowała zbrojnie Ukrainę, rozpętała wojnę. Pokazała dobrze nam Polakom znaną od stuleci, agresywną i brutalną twarz. Giną żołnierze i cywile, dorośli i dzieci. Cierpią ludzie, rujnowany jest dobytek i dorobek pokoleń. Deptane są prawa człowieka, łamane konwencje i międzynarodowe pakty. Cały naród ukraiński, armia
i państwo kierowane przez bohaterskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego stawiają heroiczny opór najeźdźcy. W imię człowieczeństwa i polskiej racji stanu nakazem chwili jest pomóc Ukrainie i jej obywatelom. Form wsparcia jest wiele, każda pomoc, choćby najdrobniejsza, jest niezwykle ważna. Każdy gest solidarności i każde ciepłe słowo mają znaczenie. Każda zbiórka, aukcja czy koncert mają sens. Każda złotówka się liczy.

Z całego serca dziękuję Koleżankom i Kolegom za przyjazne gesty oraz inicjatywy na rzecz naszych sąsiadów Ukraińców przebywających tak w Polsce jak i w Ukrainie. Proszę nie ustawać w tym szlachetnym dziele, gdyż wsparcie jest niezbędne tu i teraz, a będzie też konieczne w przyszłości.

Bardzo proszę o otoczenie psychologiczną opieką dzieci i uczniów oraz stosowanie rekomendacji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Jak rozmawiać
z dziećmi o wojnie w Ukrainie”.

Tysiące uchodźców z Ukrainy codziennie przekraczają granice z Polską, wśród nich są małe dzieci i uczniowie. Część z nich pojawi się na Dolnym Śląsku - przyjadą (już przyjeżdżają) do rodzin, przyjaciół i znajomych, którzy wcześniej znaleźli tu studia, pracę i mieszkanie. Przybędą do gmin i powiatów, które od lat utrzymują partnerskie relacje z wieloma miejscowościami
w Ukrainie. Dotrą do ludzi dobrej woli skorych do bezinteresownej pomocy, których wielu na ziemi dolnośląskiej.

Dzieci uchodźców znające język polski będą przyjmowane do już istniejących grup i oddziałów w przedszkolach i szkołach, jeśli zajdzie potrzeba powstaną dodatkowe grupy i oddziały. Dla osób bez znajomości języka polskiego będą tworzone oddziały przygotowawcze. Środki finansowe
w adekwatnej wysokości przekaże organom prowadzącym Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Zapewnienie opieki i edukacji dzieciom i młodzieży z Ukrainy jest wyzwaniem organizacyjnym, które rośnie z każdym dniem. Aby mu sprostać musimy działać w sposób dobrze zorganizowany, tylko wtedy będziemy skuteczni. Dlatego jako kuratorium oświaty wchodzące w skład służb zespolonych wojewody będziemy zbierać od dyrektorów szkół i organów prowadzących istotne informacje, koordynować działania, przekazywać szkołom, przedszkolom i placówkom ważne wiadomości, służyć wsparciem, radą i pomocą.

Chwila jest historyczna, a bracia Ukraińcy w wielkiej potrzebie. Bądźmy solidarni i wytrwali!

Niech żyje niepodległa Ukraina! Niech żyje niepodległa Polska!

                                                                    Roman Kowalczyk

                                                           Dolnośląski Kurator Oświaty


 

Portret wspólny przyjaciół szkoły

Zapraszamy wszystkich do umieszczenia swojego zdjęcia. Wystarczy kliknąć w wybrane miejsce by przesłać plik.