Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

kodowanie

 

Wiadomości ze szkoły

Narodowe czytanie

W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu”

Zainaugurowana przez Parę Prezydencką 28 lutego 2018 roku tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, stąd wybór Przedwiośnia Stefana Żeromskiego.

W obchodach czytania literatury polskiej nie mogło zabraknąć naszej szkoły. Akcja Narodowego Czytania odbywała się w całej Polsce w sobotę, 8 września, ale w naszym mieście wydarzenie to miało miejsce dwa dni później. W poniedziałek o godz.12.oo – Dyrekcja Szkoły, Grono Pedagogiczne oraz uczniowie Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Liceum - udali się do Sali im. Jana Webera, by uczestniczyć w tej niecodziennej i wyjątkowej uroczystości.

Powieść „Przedwiośnie” jest ściśle związana z sytuacją społeczno-polityczną pierwszych lat niepodległości Polski po ponad stuletniej niewoli. Żeromski zawsze interesował się sprawami swojej ojczyzny, jego dzieła w większości były zaangażowane politycznie bądź społecznie.

Głównym bohaterem utworu jest Cezary Baryka. Na kartach powieści poznajemy proces dojrzewania młodzieńca do pierwszych, dorosłych wyborów, ale również jego oczami oglądamy kraj, który po wielu latach zaborów odradza się, i w którym budzi się niepodległościowy entuzjazm.

Przedwiośnie składa się z trzech części:

Szklane Domy”

Nawłoć”

Wiatr od wschodu”

Czytanie tekstu poprzedzone zostało prezentacją multimedialną o życiu i twórczości Stefana Żeromskiego – prelekcję wygłosiła Pani Dorota Axmann – Fabia.

Honorowy patronat Szkolnego Narodowego Czytania objął w tym roku Pan Piotr Lewandowski – Burmistrz Miasta Duszniki – Zdrój, który zainaugurował czytanie wybranego fragmentu utworu Stefana Żeromskiego.

Następnie fragment powieści „Przedwiośnie” , dotyczący rozterek młodego Cezarego, stającego u progu dorosłości - zinterpretowała Pani Renata Brodziak – Dyrektor MZS w Dusznikach – Zdroju. Jak powiedziała Pani Dyrektor – powieść „Przedwiośnie” jest lekturą, do której warto często wracać.

W kolejnej odsłonie kart „Przedwiośnia” głos zabrali tegoroczni maturzyści – Karina Dyczko, Marta Paździorko i KacperFalkowski – którzy zaprezentowali publiczności wybrany przez siebie fragment, opowiadający o sielskim życiu ziemiaństwa z Nawłoci.

Gościem specjalnym była Pani Krystyna Śliwińska – wieloletnia Polonistka Liceum Ogólnokształcącego w Dusznikach-Zdroju, która odczytała i zinterpretowała symboliczne zakończenie powieści „Przedwiośnie”. Następnie Pani Krystyna Śliwińska odczytała list Premiera Rady Ministrów, a także przekazała jako symboliczny dar dla Szkoły oraz dla Urzędu Miasta – biało-czerwone flagi państwowe z limitowanej edycji.

Na koniec warto przypomnieć wszystkim, iż do tej pory ogólnopolskim czytaniem objęte zostały następujące dzieła literackie:

2012 – „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza

2013 – „Zemsta” Aleksandra Fredry

2014 – „Trylogia” Henryka Sienkiewicza

2015 – „Lalka” Bolesława Prusa

2016 – „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza

2017 – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego

Z niecierpliwością czekamy na kolejny tytuł… Zapraszamy na Narodowe Czytanie już za rok.

   narodowe czytanie 2018-4 narodowe czytanie 2018-2 narodowe czytanie 2018-5 narodowe czytanie 2018-6

narodowe czytanie 2018-1 narodowe czytanie 2018-7 narodowe czytanie 2018-8 narodowe czytanie 2018-9

 

 

 

Portret wspólny przyjaciół szkoły

Zapraszamy wszystkich do umieszczenia swojego zdjęcia. Wystarczy kliknąć w wybrane miejsce by przesłać plik.