Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

kodowanie

 

Wiadomości ze szkoły

Uroczystości na Dzień Sybiraka

17 września 1939 roku rosyjska armia napadła na Polskę, która od ponad dwóch tygodni toczyła nierówną walkę z III Rzeszą. Po wkroczeniu wojsk ZSRR nastąpił okres masowych wywózek ludności cywilnej z Kresów Wschodnich. Polacy, budzeni w środku nocy, zabierali tylko mały tobołek ze swoimi rzeczami i w bestialskich warunkach transportowano ich tysiące kilometrów w głąb Rosji i Kazachstanu. Wielu nie przetrwało podróży. Wielu umarło z głodu i wycieńczenia. Wielu próbowało powrócić do ojczyzny. Niewielu do niej wróciło. Jeszcze mniej dożyło dzisiejszych czasów.

Słowami nie da się wyrazić ogromu krzywd, niedoli, cierpień i wszelkiego zła, które dotknęło Polaków zesłanych na Sybir... Dlatego tak ważną częścią historii naszego kraju jest pamięć o tych straszliwych wydarzeniach. Trzeba pamiętać, aby próbować zrozumieć.

Z okazji Święta Sybiraków w kościele Św. App. Piotra i Pawła odbyła się uroczysta Msza, podczas której naszą szkołę reprezentował Poczet Sztandarowy, a krótka historię losów Sybiraków przedstawił Sławomir Hrabal.

 Sybiracy 2018-2 Sybiracy 2018-1  Sybiracy 2018-3 Sybiracy 2018-4

 

Portret wspólny przyjaciół szkoły

Zapraszamy wszystkich do umieszczenia swojego zdjęcia. Wystarczy kliknąć w wybrane miejsce by przesłać plik.